Rozplétání útoku v Písku: Pobodaný mladík sám útok vyprovokoval a muž svolávající pochod proti Ukrajincům se vydával za ženu

Přidat na Seznam.cz

Policistům se podařilo velmi rychle rozplést případ pobodání 18letého mladíka v Písku. Incident se stal velmi diskutovaným na sociálních sítích, kdy se předmětem hlavních spekulací stala otázka, zda byl útočník z Ukrajiny. Do případu se ještě navíc připletla žena, která v souvislosti s incidentem svolala nenávistný protestní pochod proti romským Ukrajincům. Nakonec se ukázalo, že o občana Ukrajiny nešlo a žena svolávající pochod byla ve skutečnosti 52letý muž, informovala Policie České republiky.

Vše začalo 25. srpna v Písku na Mírovém náměstí, kdy strážníci městské policie zasahovali kvůli útoku staršího muže na 18letého mladíka. Starší muž byl bezdomovcem a mladíka měl bezdůvodně nožem bodnout do hrudi. Mladík skončil v nemocnici a bezdomovce strážníci zadrželi. Díky výslechu bezdomovce a dalších svědků bylo však zjištěno, že se událost odehrála jinak, než mladík původně popisoval.

Kriminalisté nakonec zjistili, že mladík doprovázený několika slečnami na bezdomovce odpočívajícího na lavičce slovně i fyzicky, konkrétně kopy, zaútočil. Když bezdomovce napadl podruhé, ten se v obavě o svůj život bránil a mladíka bodl nožem. Nikam neutekl, nezapíral a policistům vše doznal. Nyní čelí obvinění z ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky. Vyšetřován je na svobodě,“ uvedla por. Mgr. Kamila Čuřínová Ingrišová.

Dále také doplnila, že „zraněný mladík má svůj díl viny, vyšetřovatel jej obvinil z výtržnictví. On byl ten, kdo celý konflikt bezdůvodně vyprovokoval. Možná chtěl prokázat hrdinství před svým dámským doprovodem? Také on je vyšetřován na svobodě.

Incident se stal velmi diskutovaným na sociální síti Facebook, kdy se pod příspěvkem spekulovalo, že útočníkem musel být občan Ukrajiny. V návaznosti na to se objevila jistá Jana, která rozeslala email svolávající pochod „proti romským vagabundům z Ukrajiny, kteří v Písku mají volné pole k vraždám a násilnostem…“. Toto jednání bylo motivováno úmyslem vzbudit nenávist vůči příslušníkům jedné skupiny obyvatel.

Anonymita internetu ženu neochránila a kriminalisté brzo zjistili, že rozhořčená pisatelka Jana je devětapadesátiletý muž z Písku. Kriminalistům své úmysly doznal, nyní čelí obvinění z přečinu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo omezování jejich práv a svobod. Všechny obviněné tak čeká soud. Všichni tři si tak dost zkomplikovali život, “ uvedla nakonec por. Mgr. Kamila Čuřínová Ingrišová.

Zdroj: Policie České republiky