Rok krutovlády Talibánu: Oslavuje se, přestože panuje bída a hlad

Přidat na Seznam.cz

V pondělí uplynul přesně rok od chvíle, kdy ozbrojenci z hnutí Tálibán bleskově obsadili afghánské hlavní město Kábul. Jak vypadá situace v Afghánistánu dnes?

Rychlé převzetí moci tehdy vyvolalo spěšný útěk západních spojenců dosavadní vlády a následně způsobilo hospodářský kolaps. Podle televizní stanice CBS se rok po tomto dramatickém dni v Afghánistánu mnohé změnilo. Bývalí povstalci se snaží vládnout a zůstávají v mezinárodní izolaci. Hospodářský pokles uvrhl další miliony Afghánců do chudoby a dokonce hladu, protože příliv zahraniční pomoci se zpomalil na minimum.

Přesto Taliban včerejšek mohutně oslavoval a vyhlásil 15. srpen za státní svátek. „Toto velké vítězství a svobodu přinesly zemi spoléhání se na Boha a podpora lidu,“ napsal Abdul Wahid Rayan, šéf tálibánské tiskové agentury Bakhtar. „Dnešní den, 15. srpen, znamená vítězství Islámského emirátu Afghánistán nad okupací ze strany Ameriky a jejích spojenců.“

Během shromáždění k tomuto výročí poblahopřál místopředseda vlády Tálibánu Abdul Salám Hanafí „celému národu ke dni dobytí Kábulu, který byl počátkem úplného konce okupace“. V projevech, které živě přenášel státní rozhlas a televize, se pochlubil tím, co označil za „velké úspěchy“ pod vládou Talibánu, jako je údajný konec korupce, zlepšení bezpečnosti a zákaz pěstování máku.

V pondělí zůstaly uzavřeny i školy, do kterých mají navzdory původním slibům odepřen přístup dívky. Ženy se musí na veřejnosti zahalovat od hlavy až k patě, aby jim byly vidět pouze oči. Někteří se však s úpadkem vzdělání dívek nehodlají smířit a vznikají tak podzemní školy v domácnostech.

Drastická humanitární krize

Ještě dramatičtější je humanitární situace. Šéf humanitární pomoci OSN pro Afghánistán Ramiz Alakbarov na virtuální tiskové konferenci z Kábulu uvedl, že na financování zoufale potřebné potravinové a další pomoci chybí 2,6 miliardy dolarů, tedy asi 60 miliard korun. Varoval, že pokud dárci tuto částku velmi brzy neposkytnou, hrozí zemi během nadcházející zimy „čirá katastrofa“ a v ohrožení budou miliony životů.

Podle Alakbarova je více než 90 milionů lidí v Afghánistánu „potravinově nejistých“, přibližně 35 milionů lidí žije v chudobě a dalších 6,6 milionu osob je zařazeno do nouzového stavu, který je jen krůček od hladomoru. Následně jako příklad uvedl, že právě navštívil několik nemocnic a viděl „srdcervoucí scény“ podvyživených dětí, které bez další podpory nepřežijí zimu. Řada Afgánců tak situaci řeší drastickými opatřeními včetně prodeje orgánů a prodeje dětí.

Humanitární pomoc však vázne i kvůli porušování dohod ze strany Tálibánu. Hnutí se podle BBC ve smlouvě s USA např. zavázalo, že nebude poskytovat útočiště teroristům útočícím na Spojené státy. Přesto však dlouhodobě ukrývalo v domě jednoho ze svých čelných představitelů vůdce teroristické sítě al Kajda Ajmána Zavahrího, kterého zavraždila CIA střelami ze svého dronu poslední den v červenci.

Zdroj: CBS, BBC