Putinův ropný dekret. Jaký bude mít vliv na Česko?

Přidat na Seznam.cz

Mocenský boj Putina Západu o to, kdo to „dřív položí.“ My jsme mu sáhli na petrodolary plynoucí z prodeje ropy, hlava Kremlu za trest zakazuje viníkům prodej ropy z Ruska. Jak podepsání dekretu o vývozu ropy ovlivní Českou republiku a ceny pohonných hmot?

Ruský prezident Putin se odhodlal k odvetnému kroku a podepsal „ropný dekret.“ Jak jsme psali v tomto článku, zakázal tak dodávky ropy a ropných produktů z Ruské federace těm, kteří ve smlouvách zohledňují cenový strop. Putin také zakázal dodávky ropy zahraničním kupcům, pokud smlouva využívá mechanismus cenového stropu. V případě exportu ropy vstoupí zákaz v platnost na začátku února a bude platit pět měsíců. 

Žádné cenové skoky u ropy neočekávejme

Jak vysvětlil analytik Asociace pro mezinárodní otázky, Oldřich Sklenář, ve svém vstupu pro Rádio Žurnál, dekret se vztahuje na ropu, která je převážená po moři. Vzhledem k tomu, že k nám teče ropa potrubím, Putinova odvetná akce by se na Českou republiku neměla vztahovat, „pokud ruský prezident dekret ještě nějak nerozšíří.“ Podle analytika tedy není nutné panikařit a bát se skokového zvýšení pohonných hmot či jejich nedostatku. „Vzhledem k tomu, že ten mechanismus se týká primárně ropy přepravované po moři, nikoli ropovody, tak by se to zmíněných zemí (Česko, Slovensko, Maďarsko) týkat nemělo,“ upřesňuje Sklenář.

Nicméně pro ostatní země EU se jedná o závažné sdělení. „Toto prohlášení zvyšuje sázky ve hře, která v ekonomické oblasti probíhá již několik měsíců. Jsme svědky takové přetahované mezi Ruskou federací a západními zeměmi o to, kdo nakonec bude mít kontrolu nad pravidly hry a kdo z ekonomického soupeření, které se prolíná s rusko-ukrajinskou válkou, vyjde jako silnější,“ cituje iRozhlas jiného analytika, Pavla Havlíčka.

Podle iRozhlasu, světový trh s ropou reaguje na Putinův podpis dekretu podle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy, celkem klidně.

Světové trhy jsou klidné, mohou ale chybět ropné produkty

„Ropa Brent sice dnes (v úterý – pozn. red.) zdražuje, nyní o 1,6 procenta, ale to spíše kvůli uvolňování covidových restrikcí v Číně. Zatím tedy nelze předpokládat, že by ruský krok výrazněji zvýšil světové ceny ropy. Může ovšem dojít ke spíše dílčím problémům se zásobováním ropnými produkty v některých členských zemích Evropské unie, Česko nevyjímaje. To by vedlo k růstu cen hlavně nafty i u českých čerpacích stanic, jenž by ovšem neměl být zdaleka tak výrazný jako ten jarní,“ řekl Kovanda.

Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7, Evropská unie a Austrálie od 5. prosince zavedly maximální cenu 60 dolarů za barel ruské ropy přepravované po moři. V případě překročení tohoto limitu je zakázáno ropu převážet a pojišťovat její přepravu. Cenový strop je součástí reakce západních zemí na útok ruských vojsk na Ukrajinu. Pokud je tento limit překročený, je zakázáno ropu převážet a pojišťovat její přepravu,“ vysvětluje v rozhovoru Oldřich Sklenář, s tím, že ceny ropy Brent se nyní pohybují někde kolo 80 dolarů za barel.

Zdroj: Radiožurnál, iRozhlas