Putinův „generál Armagedon“ se pohřešuje už 10 dní

Přidat na Seznam.cz

Zástupce velitele ruských sil na Ukrajině se od červnové vzpoury skupiny Wagner neobjevil na veřejnosti. Podle britského ministerstva obrany je Sergej Surovikin od nedávné vzpoury skupiny Wagner nezvěstný již deset dní, uvedl deník Independent.

Ruský generál Sergej Surovikin, vrchní velitel ruských vzdušných a kosmických sil a zástupce velitele ruských sil na Ukrajině, nebyl od vzpoury skupiny Wagnerovců, která se konala 23. a 24. června, viděn na veřejnosti. Jeho zástupce generálplukovník Junus-bek Jevkurov rovněž „nápadně chyběl na televizním vystoupení vedení ministerstva obrany 3. července“, uvedlo britské ministerstvo obrany.

Zprávy o Surovikinově zatčení nelze potvrdit, ale úřady budou pravděpodobně podezřívat jeho dlouholeté spojení se skupinou Wagnerovců, které se datuje od jeho služby v Sýrii z roku 2017.

Zprávy o Surovikinově vědomosti o spiknutí, pokud se potvrdí, by mohly pomoci vysvětlit nevýraznou vojenskou reakci na vzpouru, jak uvádí britský deník The Guardian.

Tato zpráva přichází v době, kdy ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že ruské síly podle ukrajinské rozvědky zanechaly výbušniny na jaderné elektrárně v Záporoží.

Šéf britských ozbrojených sil admirál sir Tony Radakin uvedl, že ruská armáda od začátku invaze na Ukrajinu ztratila polovinu své bojeschopnosti.

Zdroj: Independent, The Guardian, twitter.com