Putinova biologická dcera navzdory válce na Ukrajině stále publikuje ve vědeckých časopisech na Západě

Přidat na Seznam.cz

Dcera Vladimira Putina, Maria Voroncovová, pokračuje v publikování svých výzkumů v západních vědeckých časopisech, a to navzdory pokusům izolovat rodinu ruského prezidenta kvůli válce na Ukrajině.

Putinova nejstarší dcera je vědeckou pracovnicí na Moskevské státní univerzitě, která se specializuje na endokrinologii. Od února 2022, kdy Rusko vtrhlo na Ukrajinu, byla uvedena jako spoluautorka několika článků ve švýcarské publikaci MDPI, která je otevřeným zdrojem informací.

Tři články zveřejněné v publikacích MPDI vyšly v letech 2022 a 2023, jak uvádí univerzitní výzkumný profil Voroncovové.

Článek v časopise The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, který vydává americká Endokrinologická společnost, vyšel krátce před zahájením ruské invaze. Mluvčí společnosti sdělila serveru Insider, že článek se poprvé objevil na internetu v září 2021 a v tištěném vydání časopisu vyšel v únoru téhož roku.

„Endokrinologická společnost může potvrdit, že od začátku rusko-ukrajinského konfliktu nemá s doktorkou Voroncovovou žádné obchodní vztahy ani smluvní závazky,“ uvedla mluvčí.

Putin dlouho tajil totožnost svých dětí a snažil se je udržet mimo dosah médií, ale postupně se objevily podrobnosti o jejich životě a kariéře. Voroncovová je jednou ze dvou dcer, které měl Putin se svou první manželkou Ljudmilou Putinovou. V roce 2011 vystudovala medicínu na Moskevské státní univerzitě a poté se věnovala výzkumu endokrinních onemocnění u dětí.

Po invazi na Ukrajinu uvalily USA a další západní spojenci Ukrajiny na Putinovu rodinu sankce. Americké ministerstvo financí uvedlo, že Maria Voroncovová vede „státem financované programy, které od Kremlu obdržely miliardy dolarů na genetický výzkum a na které osobně dohlíží Putin“.

Voroncovové není v rámci sankčního režimu zakázáno publikovat v západních časopisech. Putinovi samotnému hrozí zatčení, pokud vycestuje do některých zahraničních zemí poté, co na něj Mezinárodní trestní soud vydal zatykač kvůli údajným válečným zločinům spáchaným jeho jednotkami na Ukrajině.

Zdroj: Insider.com, istina.msu.ru