Putin ztrácí vliv, Arménie směřuje k NATO

Přidat na Seznam.cz

Ruské mírové jednotky, byly nuceny přiznat porážku v Náhorním Karabachu po 24hodinové ofenzívě Ázerbájdžánu, která si vyžádala životy a včetně významného ruského důstojníka. Pro Ázerbájdžán to byl rychlý konec 35letého konfliktu, který stál tisíce životů. Pro Putina a jeho postsovětský bezpečnostní blok CSTO to však byla ztráta, která ukázala, že Moskva už nemá kontrolu nad Kavkazem.

Změna nastala po ruské invazi na Ukrajinu. Arménie nepomohla, když Ázerbájdžán přerušil zásobovací cestu do Karabachu. Nakonec Arménie uspořádala společná vojenská cvičení s USA a obrátila se zády k CSTO.

Dle portálu Yahoo News ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev využil tuto příležitost a zahájil ofenzivu, která skončila dobytím klíčových pozic. Separatisté souhlasili s příměřím podpořeným ruskými mírovými jednotkami. Podle CSTO by jakýkoli útok na jednoho člena měl být považován za útok na všechny, ale Rusko nezasáhlo.

Deník The Daily Beast uvádí, že Arménie nyní volí nezávislost, protože už nemůže spoléhat na Rusko. Proti Pašinjanovi probíhají protesty, ačkoli příměří neznamená úplný konec konfliktu. Tato situace začala v době Sovětského svazu, kdy Arménie požadovala, aby Karabach přešel pod arménskou kontrolu.

Tato situace znamená, že Putin čelí další ztrátě spojence, když se Arménie stále více obrací směrem k NATO. Geopolitickým vítězem v této oblasti se stává turecký prezident Erdogan, který si posiluje svou pozici. Putinova ztráta kontroly nad Kavkazem je dalším signálem, že ruský vliv na mezinárodní scéně klesá, zatímco další hráči začínají utvářet novou rovnováhu sil.

Zdroje: The Daily Beast, Yahoo News