Putin překonává západní sankce a buduje tajemnou flotilu

Přidat na Seznam.cz

Evropská unie se snaží zasáhnout citlivé místo Kremlu. Sankce vztahující se na ropu Putina rozzuřily a v reakci na ně připravuje tajemnou „stínovou flotilu“. Podle analytiků a makléřů se tato flotila skládá z přibližně 100 tankerů pochybné kvality. Putin je tajně sestavil a mají být jeho odpovědí na sankce uvalené Západem a nástrojem boje proti novým omezením dopadajícím na ruskou ropu.

Rusko shromažďuje „stínovou flotilu“, kterou tvoří více než 100 ropných tankerů. Putin se tak snaží překonat a obejít západní sankce, uvádí web Businessinsider.

Lodní makléři a analytici podle webu prohlásili, že podle jejich odhadů Moskva letos v tichosti shromáždila velké množství tankerů. „V posledních měsících jsme byli svědky poměrně velkého počtu prodejů nejmenovaným kupcům a několik týdnů po prodeji se mnoho z těchto tankerů objevilo v Rusku, aby převzaly svůj první náklad ropy,“ řekl Craig Kennedy, odborník na ruskou ropu z Harvardova centra Davis, který tyto lodě sleduje.

Anoop Singh, vedoucí výzkumu tankerů ve společnosti Braemar, řekl že nové tankery, které byly nakoupeny anonymně, jsou většinou 12 až 15 let staré a očekává se, že budou v příštích několika letech sešrotovány. „Jedná se o kupce, které jako dlouholetí makléři neznáme. Jsme přesvědčeni, že většina těchto plavidel je určena pro Rusko,“ řekl.

Analytici odhadují, že Rusko bude potřebovat více tankerů, aby si udrželo úroveň vývozu. Viktor Kurilov, analytik společnosti Rystad, novinám řekl: „Rusko potřebuje více než 240 tankerů, aby udrželo současný vývoz.“

O co jde ?

Od počátku ruské invaze na Ukrajinu se Západ snaží zasáhnout ruskou ekonomiku.
Nejdůležitější ruský energetický sektor zůstal navzdory řadě sankcí nedotčen – vývoz ruské ropy se od začátku války prakticky nezměnil a Putin vývozem ropy stále vydělává miliardy dolarů.
Petrodolary plynoucí Putinovi živily rozvrácenou ruskou ekonomiku a financovaly válku na Ukrajině.
Západ se proto rozhodl vrátit úder. Nové sankce, které v pondělí vstoupily v platnost, jsou první svého druhu. Mohou poškodit Kreml, ale také způsobí revoluci na světových energetických trzích, uvádí server Onet.
Putin se obává důsledků, které by nové sankce mohly mít. Proto tajně vytvořil „stínovou flotilu“ stárnoucích tankerů.

Evropská unie tedy zakázala dovoz ropy po moři. Stejně tak učinily i země G7 a Austrálie. Zákaz se časově shoduje se zavedením cenového stropu – 60 dolarů – na ruskou ropu dodávanou do zbytku světa, který bude teoreticky vymáhán EU a G7.

Tím však příběh nekončí. V únoru 2023 vstoupí v platnost nový zákaz EU na dovoz ruských ropných produktů, jako je benzin, nafta a letecké palivo. Zákaz EU týkající se ropy z mořských zdrojů se nevztahuje na ropu, která se do Evropy dostává z Ruska prostřednictvím ropovodů. To znamená, že Maďarsko, Česká republika a Slovensko budou nadále dostávat ruskou ropu ropovodem Družba.

Blíží se konec doby fosilní – a Putin je rozbuškou

Od pondělí nebudou moci země EU dovážet ruskou ropu po moři. Výjimkou je Bulharsko, kterému bylo na splnění zákazu poskytnuto více času.

Brusel podle deníku Onet uvedl, že do konce letošního roku bude zakázán dovoz přibližně 90 % ruské ropy do EU.

Rusko pravděpodobně najde nové odběratele své ropy. Podle Simone Tagliapietra, vedoucího pracovníka bruselského think tanku Bruegel, bude EU dovážet ropu odjinud. „Rusko pravděpodobně zvýší vývoz ropy do Číny a Indie, což sníží jejich poptávku po ropě z Blízkého východu. Ta pak půjde do Evropy. Podmínky na trhu by měly zůstat dosti podobné, rozdíl bychom neměli pocítit, dodává.

Ale nikdo nepodceňuje riziko Putinovy reakce. V posledních týdnech ruští ministři opakovaně pohrozili, že přestanou prodávat ropu spolupracujícím zemím G7 v rámci cenového stropu. Rusko může „snížit svůj vývoz a produkci“, aby zvýšilo světovou cenu ropy a zasáhlo ekonomiky svých protivníků. Stažení milionů barelů ruské ropy by nepoškodilo jen Rusko, ale zahýbalo by i světovými trhy a znamenalo by to extrémně velký problém pro její cenu.

Putinovi se evidentně do omezení vývozu ropy nechce a hledá cesty, jak si zajistit úroveň příjmu. Proto, aby mohl vyvážet více do Indie a Číny, potřebuje větší množství tankerů. A shromažďuje je s paranoidní obezřetností.

Jak funguje strop pro ceny ropy?

V září země G7 a EU oznámily plány na omezení ceny, za kterou lze ruskou ropu prodávat na světovém trhu. Při ceně 60 dolarů za barel nemusí mít omezení prozatím vliv na příjmy Moskvy. Ruská ropa se v současnosti na světovém trhu prodává za nižší cenu – minulý týden se pohybovala kolem 52 dolarů za barel. Proto prezident Volodymyr Zelenskyj označil toto opatření jednoduše za „slabé“.

Zdroj: Businessinsider, Onet