Putin oznámil úspěšný test nové generace strategické rakety s jaderným pohonem

Přidat na Seznam.cz

Rusko – Putin na Valdajském fóru v Soči uvedl, že Moskva úspěšně vyzkoušela Burevestnik, střelu s jaderným pohonem a schopností jaderného útoku s potenciálním doletem mnoha tisíc kilometrů, píše server Yahoo.

Program vývoje rakety Burevestnik vyhlásil Putin v březnu 2018 jako součást širší iniciativy na vývoj nové generace mezikontinentálních a hypersonických raket. Mezi nimi byly balistická raketa Kinžal a hypersonický kluzák Avangard. Na adresu Západu v tomto projevu řekl: „Teď nás poslouchejte.“

V březnu 2018 Putin Federálnímu shromáždění řekl, že cílem je zajistit strategickou rovnováhu ve světě na další desetiletí, včetně raket Burevestnik a Sarmat.

„Jedná se o nízko letící neviditelnou raketu nesoucí jadernou hlavici, s téměř neomezeným doletem, nepředvídatelnou trajektorií a schopností obejít hranice zachycení,“ řekl tehdy Putin.

Podle západních analytiků se však program od té doby dostal do potíží a prošel řadou neúspěšných testů. V roce 2019 analytická skupina Nuclear Threat Initiative (NTI), která se zabývá otevřenými zdroji, uvedla, že v tisku panuje shoda, s údajným souhlasem amerických zpravodajských služeb, že Burevestnik byl testován třináctkrát, přičemž dvakrát byl částečně úspěšný, uvádí stanice CNN.

NTI citovala ruského vojenského experta Alexeje Leonkova, který Burevestnik popsal jako zbraň odvety, kterou Rusko použije po mezikontinentálních balistických raketách k zasažení vojenské a civilní infrastruktury a neponechá šanci na přežití.

Zdroj: CNN, Yahoo