Putin označil soudní řízení proti Trumpovi za politicky motivované pronásledování, které ukazuje prohnilost amerického systému

Přidat na Seznam.cz

Donald Trump, který je hlavním favoritem na republikánskou nominaci do prezidentských voleb v roce 2024, čelí řadě trestních řízení, v nichž je mimo jiné obviněn z pokusu zvrátit svou porážku v prezidentských volbách v roce 2020, kterou mu uštědřil Joe Biden. Kreml, který s Trumpem během jeho prezidentství pěstoval přátelské vztahy, se opakovaně vyslovil na obranu bývalého prezidenta, píše deník Daily Mail.

Během čtyř let ve funkci si Trump opakovaně pochvaloval dobré vztahy s Putinem a nedávno tvrdil, že pokud znovu získá prezidentský úřad, dokáže vyřešit válku na Ukrajině během několika dní, píše deník Independent.

„Co se týče Trumpa, pro nás je to, co se děje v dnešních podmínkách, podle mého názoru dobré, protože to ukazuje prohnilost amerického politického systému, který nemůže předstírat, že učí ostatní demokracii,“ řekl Putin na ekonomickém fóru na Dálném východě.

Vztahy mezi Washingtonem a Moskvou, které byly za Putinovy vlády napjaté kvůli řadě problémů, se dostaly pod bod mrazu poté, co Kreml zahájil rozsáhlé válečné akce na Ukrajině.

Putin prohlásil, že neočekává žádnou změnu v zahraničně-politickém postoji USA vůči Rusku bez ohledu na to, kdo bude příští rok zvolen prezidentem.

A to navzdory různým slibům Trumpa a dalších republikánských kandidátů, že pokud budou vybráni jako straničtí kandidáti na prezidenta, sníží financování Kyjeva.

V typicky bojovném projevu Putin rovněž obvinil Washington z podněcování protiruských nálad mezi běžnými Američany.

„Současné úřady nasměrovaly americkou společnost v protiruském duchu. Udělaly to a nyní bude velmi obtížné nějakým způsobem obrátit tuto loď opačným směrem,“ řekl ruský vůdce.

Zdroj: Daily Mail, Independent