Putin může ještě letos před soud, míní právník, který dostal před mezinárodní tribunál Miloševiče

Přidat na Seznam.cz

Za válečné zločiny spáchané na Ukrajině by měl být ruský prezident Vladimir Putin ještě letos postaven před mezinárodní soud, prohlásil muž, který byl hlavním žalobcem v soudním procesu se srbským vůdcem Slobodanem Miloševičem.

Sir Geoffrey Nice pro BBC uvedl, že Putin je zodpovědný za ruské útoky na ukrajinské civilní cíle. Ruské jednání během invaze otevřeně nazval zločiny proti lidskosti.

Zločiny proti lidskosti jsou považovány za jeden z nejzávažnějších trestných činů v období válečných zákonů. Ačkoli se Rusko ratifikací Ženevské úmluvy zavázalo k ochraně civilních osob během války, opakovanými útoky na energetickou infrastrukturu odřízlo tisíce Ukrajinců od dodávek vody, tepla a elektřiny. Takovým terorizováním obyvatelstva se podle organizací Amnesty International a Human Rights Watch dopouští válečných zločinů.

Klid zbraní nepřinesly ani oslavy konce roku. Namísto toho na ukrajinská města dopadaly trosky sestřelených ruských dronů, některé se sarkastickým přáním všeho nejlepšího do nového roku.

Hlavní je soudit Putina, ne obyčejné pěšáky

Ačkoli Rusko páchání válečných zločinů popírá, ukrajinští i mezinárodní vyšetřovatelé sbírají důkazy k tisícům případů. Zatímco jednotliví ruští vojáci už byli na Ukrajině postaveni před soud, Geoffrey Nice usuzuje, že „nejdůležitější věcí“ je soudit samotného ruského vůdce, který stojí na začátku řetězce velení.

Podle britského právníka případ proti Putinovi „nemůže být jasnější“ a soudní proces s diktátorem tedy „může podle jeho názoru začít zítra ráno“. Putinova přítomnost v soudní síni přitom není nutná.

Neochota soudu rozjet trestní stíhání

Geoffrey Nice zároveň vyjádřil svou nespokojenost, že se Mezinárodní trestní soud dosud k Putinově odpovědnosti nevyjádřil. Naznačil, že mezinárodní společenství chce možná vyměnit Putinův tvrdý postih za mírové urovnání, což ale považuje za „naprosté popření spravedlnosti pro ukrajinský lid.“

Mezinárodní trestní soud k tomu uvedl, zatykače budou vydány, až bude shromážděno dostatečné množství důkazů. Odmítl, že by byl prokurátor Karim Chan jakkoli ovlivňován politickou objednávkou.

Geoffrey Nice je uznávaným právníkem, který se podílel na činnosti Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii, do jehož jurisdikce spadaly válečné zločiny, zločiny proti lidskosti nebo genocida páchané po roce 1991 v nesvářených státech rozpadnuté Jugoslávie. Nice byl hlavním žalobcem v soudním procesu s bývalým srbským vůdcem Slobodanem Miloševičem.

V letech 2018-2019 byl také předsedou Čínského tribunálu, který potvrdil mučení a násilné odebírání orgánů vězňům z řad ujgurské menšiny a hnutí Fa-lun-kung v čínských věznicích. V roce 2021 byl předsedou Ujgurského tribunálu, který dospěl k závěru, že čínská vláda se na ujgurské menšině dopustila genocidy prostřednictvím kontroly porodnosti a nucené sterilizace žen.

Zdroj: BBC, Amnesty International, Human Rights Watch