První americké tanky M1 Abrams dorazily na Ukrajinu, potvrdil Zelenskyj

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina – První várka tanků M1 Abrams dodaných USA dorazila na Ukrajinu, uvedl v pondělí prezident Volodymyr Zelenskyj – devět měsíců poté, co prezident Joe Biden změnil kurz a zavázal se poslat 31 těchto moderních bojových tanků. Američtí vojenští představitelé uvedli, že dodávky budou postupné, ale že očekávají, že všechny dorazí v nadcházejících týdnech, píše deník The Washington Post.

Ukrajina obdržela první zásilku tanků Abrams americké výroby, které podle ní posílí protiofenzívu proti ruským jednotkám na východě země v souvislosti s pokračujícími ruskými útoky ve městě Oděsa na jihu země a nepotvrzenými zprávami o novém leteckém poplachu vyhlášeném okupačními úřady v krymském přístavu Sevastopol, píše server Svobodná Evropa.

„Jsem vděčný spojencům za plnění dohod v této věci,“ uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj v příspěvku na Telegramu týden poté, co americký prezident Joe Biden potvrdil, že se dodávky blíží.

Spojené státy v lednu souhlasily s vysláním tanků Abrams na Ukrajinu v době, kdy země připravovala protiofenzívu proti ruským silám, které v únoru 2022 zahájily plnohodnotnou invazi. Celkem Washington uvedl, že na Ukrajinu bude posláno 31 bojových tanků.

Ukrajina uvedla, že potřebuje tanky k posílení svých brigád uprostřed protiofenzívy, která začala v červenci.

Mezitím Michail Razvožajev, Ruskem dosazený guvernér ukrajinského poloostrova Krym, který Moskva zabrala v roce 2014, vyhlásil 25. září pozdě večer leteckou pohotovost nad Sevastopolem, aniž by uvedl podrobnosti. Provoz na hlavním mostě spojujícím poloostrov s ruskou pevninou byl dočasně zastaven.

Ukrajinské síly zasadily v posledních týdnech ruským jednotkám poblíž Sevastopolu ochromující údery.

Ukrajinská armáda 25. září uvedla, že při ukrajinském útoku na velitelství flotily v Sevastopolu 22. září byl zabit velitel ruské Černomořské flotily spolu s dalšími 33 námořními důstojníky, ačkoli Rusko uvedlo výrazně nižší počet obětí, jak jsme psali v tomto článku. Tato tvrzení nebylo možné nezávisle ověřit.

Ukrajinský generální štáb 25. září uvedl, že vede ofenzivní akce ve směru na napadené město Bachmut a oblasti Doněcka, Melitopolu a Záporoží. Ukrajinská armáda rovněž uvedla, že odrazila ruské útoky v Doněcké oblasti.

Ukrajinská armáda rovněž uvedla, že Rusko podniklo velký letecký útok na jižní Ukrajinu, zasáhlo přístavní oblast jižního města Oděsa a zničilo skladovací zařízení na obilí.

Obranné síly jihu Ukrajiny uvedly, že Rusko na Oděsu namířilo 19 bezpilotních letounů a dvě nadzvukové rakety a vypálilo 12 řízených střel. Ukrajinské letectvo uvedlo, že řízené střely byly odpáleny z lodi a ponorky v Černém moři. Pouze jedna z raket nebyla sestřelena.

Rusko však „zasáhlo přístavní infrastrukturu“ v Oděse, která utrpěla značné škody, uvedly jižní obranné síly, zatímco regionální gubernátor Oleh Kiper uvedl, že v zasažených zařízeních bylo uskladněno téměř 1 000 tun obilí.

Zdroj: The Washington Post, RFE.RL