Průlom v Brexitu mezi Velkou Británií a EU? Kontroly nestíhají, v kontejnerech se kazí i maso

Přidat na Seznam.cz

Možná se po několika dlouhých letech dočkáme vyřešení jednoho největšího tématu, a tím jsou obchodní vztahy po brexitu mezi Velkou Británií, Severním Irskem a Evropskou unií. Tato dost náročná a dlouho očekávaná fáze ale rozhodně nebude jednoduchá, píše o tom web CNBC.

Veškeré problémy nastaly v momentě řešení brexitu, kdy se obě strany dohodly, že se vyhnou pozemní hranici na irském ostrově, což vedlo k vytvoření hranice v Irském moři a umožnilo Severnímu Irsku zůstat v rámci jednotného trhu a celních dohod bloku. V praxi to znamená, že zboží dovážené z Velké Británie do Irska a obráceně podléhá celní kontrole, protože Británie už není členem Evropské unie, tedy není možný volný pohyb zboží.

„Předpokládá se, že Brusel schválil balíček, který zahrnuje zrušení rutinních kontrol produktů určených pro tuto provincii,“ informuje o aktuální situaci deník Daily Mail. Ten se zaměřuje především na kontroly zboží, které se převáží do Severního Irska. Provincie usiluje o to, aby její zboží nemuselo podléhat kontrole, jako je tomu u Velké Británie, která se rozhodla odejít z EU. Úřady budou méně vytížené a nebude se tolik plýtvat jídlem. pro představu, denně do Irska cestuje více jak 200 lodních kontejnerů, které jsou plné oblečení, věcí, ale i jídla, které se velmi rychle kazí.

Někteří se radují předčasně

„Ještě tam nejsme. Doufám, že se tam dostaneme,“ řekl podle irský premiér Leo Varadkar Stevu Sedgwickovi ze CNBC na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu k aktuální situaci. ta je momentálně na hraně kolapsu a úřady nestíhají.

Přestože je situace napjatá, mezi jednotlivými státy převládá prozatím poklidná nálada. Všichni zúčastnění se podle informací skutečně pokoušejí dobrat ke zdárnému konci. „Myslím, že britský premiér Rishi Sunak a britská vláda se zdají být velmi vážní ohledně dosažení dohody a vyřešení tohoto problému. A myslím si, že ze strany Evropské unie, která zahrnuje Irsko, existuje zvýšená flexibilita, pokud jde o dosažení dohody,“ míní irský premiér.

Mnozí předpokládají, že po tomto ostrém politickém sporu se opět vztahy mezi Británií a Irskem uklidní a urovnají. Podle dostupných informací ale zatím nepředpokládáme, že by se situace na finančním trhu jakkoliv změnila, pokud se díváme na krátkodobé prognózy. Ovšem z dlouhodobého hlediska by mohlo dojít k posílení libry. Ta by mohla ustát i vysokou inflaci, která v Británií aktuálně je.

Zdroj: Daily Mail, CNBC, redakce