Protivzdušná obrana NATO proměnila Kyjev v bezpečnou zónu na Ukrajině

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina – Západní protivzdušná obrana proměnila Kyjev ve vzácně bezpečné místo na válkou zmítané Ukrajině. V hlavním městě v současné době působí několik typů protivzdušné obrany o různém poloměru, uvádí deníky Politico a RBC Ukraine.

Obranu Kyjeva v současnosti posilují systémy krátkého dosahu Gepard z Německa a systémy protivzdušné obrany krátkého dosahu Avenger ze Spojených států, které sestřelují bezpilotní letouny a řízené střely.

Na střední vzdálenost Ukrajina používá systémy MIM-23 Hawks od americké společnosti Raytheon, NASAMS vyvinutý společností Raytheon a norskou firmou Kongsberg a německý systém IRIS-T SLM. Obranu na dlouhé vzdálenosti zajišťují americké Patrioty PAC-3 a Eurosam SAMP/T dodávané Francií a Itálií, uvádí zpráva.

Podle odhadů OSN ze září žije v současné době v Kyjevě a jeho okolí téměř 600 000 vysídlenců z jiných částí Ukrajiny. V dalších velkých městech jsou rovněž pozorovány toky vnitřních uprchlíků – v Dněpropetrovské a Charkovské oblasti jich je nyní asi půl milionu.

„Hlavní město však není zcela bezpečné – jak ukázaly víkendové útoky. Ozývají sirény a ukrajinské úřady vyzývají lidi, aby zůstali obezřetní a používali kryty,“ zdůrazňuje v rozhovoru náčelník kyjevské městské vojenské správy Serhij Popko.

Ukrajina zdůrazňuje, že Rusové denně útočí na Oděsu a její strategický přístav, stejně jako na Chersonskou, Doněckou a Záporožskou oblast, kvůli čemuž stále masivně trpí obyvatelé východních a jižních oblastí Ukrajiny.

Ukrajinská vláda naléhá na své spojence, aby poskytli více protivzdušné obrany k pokrytí dalších měst. Již dříve představitel obranného zpravodajství Ukrajiny Vadym Skibitskij označil omezené možnosti ukrajinské protivzdušné obrany za jeden z důvodů, proč Rusko mohlo loni snadno zasáhnout energetickou síť.

Podle jeho názoru bude nyní pro Rusy obtížnější dosáhnout svého cíle, protože Ukrajina má nyní výkonnější systém protivzdušné obrany. Kromě toho se energetika celý rok připravovala na obnovení raketových a bezpilotních úderů ruských teroristů.

Skibickij se domnívá, že letošní masové údery se mohou obnovit po začátku podzimně-zimního období, kdy spotřeba elektřiny dosáhne vrcholu.

„Rusové čekají, až teplota klesne pod nulu,“ říká Skibitskij.

Šéf společnosti Ukrenergo Volodymyr Kudryckij uvedl, že během letošní zimy mohou nastat problémy spojené s hromadnými stávkami. Energetická soustava se však nezhroutí a bude fungovat.

Zdroj: Politico, RBC Ukraine