Prigožin zemřel při havárii letadla. Potvrdily to testy DNA

Přidat na Seznam.cz

Pozůstatky, které byly nalezeny poté, co minulý týden havarovalo soukromé letadlo Jevgenije Prigožina, byly vystaveny analýze DNA a testy potvrdily, že jde o vůdce Wagnerovy skupiny. Uvádí to tým ruských vyšetřovatelů.

„Testy DNA, které byly provedeny v rámci vyšetřování letecké havárie v oblasti Tveru, jsou dokončeny. Podle jejich zjištění bylo identifikováno všech deset obětí. Výsledky testů plně odpovídají identifikací obětí se seznamem cestujících,“ uvedl vyšetřovací výbor v prohlášení, píše deník AbcNEWS.

Mezi oběťmi je několik vysokých představitelů žoldnéřské skupiny Wagnerovci založené Prigožinem a zapojené do vojenských operací na Ukrajině, v Sýrii a částech Afriky – Valerij Čekalov, Sergej Propustin, Jevgenij Makarjan, Alexander Totmin a Nikolaj Matusejev.

Letadlo řídil pilot Alexej Levšin a druhý pilot Rustam Karimov a na palubě s nimi byla i letuška Kristina Raspopová, uvádí deník BBC News.

O potvrzení Prigožinovy smrti informují média i na sociální síti X. ( dříve Twitter) A ani zde nechybí polemika o tom, zda je za smrt Prigožina odpovědný Putin.

Docházelo tudíž ke spekulacím, že za pád letadla je odpovědný Kreml a let byl sestřelen na příkaz prezidenta Putina, nebo, že na palubě byla bomba. Toto tvrzení Kreml však popírá.

K havárii letadla došlo totiž zhruba dva měsíce poté, co Prigožin vedl vzpouru proti ruským ozbrojeným silám, obsadil jižní město Rostov a hrozil pochodem na Moskvu.

Ruský prezident, ale toto tvrzení odmítá a spekulace popisuje jako „bodnutí do zad“. Ruské bezpečnostní síly se podle něj na havárii letadla nijak nepodílely.

Zdroje: Abc NEWS, BBC News, Twitter