Prigožin kritizuje ruské Ministerstvo obrany. Boj o vliv v Kremlu sílí

Přidat na Seznam.cz

Vladimir Putin chce omezit ambice Jevgenije Prigožina a ruské Ministerstvo obrany se snaží jeho roli ve válce bagatelizovat, odhaduje americký Institut pro válečná studia.

Obě strany se snaží případné vítězství u Soledaru maximálně využít ve svůj prospěch, když se jedná o první větší vojenský úspěch za posledních několik měsíců. Již několik dní probíhá útok na Soledar, město v Doněcké oblasti, ležící asi 10 km severovýchodně od Bachmutu. 

Minulý čtvrtek Jevgenij Prigožin, zakladatel Wagnerovy skupiny oznámil, že jeho žoldáci již obsadili celé území. Jeho slova však nikdo nepotvrdil – ani Ukrajinci, ani ruské Ministerstvo obrany, dokonce ani separatisté z tzv. Doněcké lidové republiky. 

Samotnou bitvu o Soledar lze považovat za jistý úspěch ruské armády. Institut pro válečná studia odhaduje, že ukrajinské síly mohou stále obsadit některé pozice na severozápadním okraji města, ale je nepravděpodobné, že by ovládly velkou část jeho území.

Jde o první jasný taktický úspěch ruských sil za poslední měsíce, informuje web Ukrinform. Bude tedy sloužit k propagandě všemi myslitelnými způsoby. Nyní se však stal příčinou vnitřního sporu. V pátek Ministerstvo národní obrany Ruské federace oficiálně oznámilo, že Soledar je pod jejich kontrolou a chválí sílu ruské armády. Wagnerově skupině ovšem žádné zásluhy nepřiznalo.

Prigožinovi a ruskému informačnímu prostoru se oznámení nelíbilo. Po kritice ministerstvo obsah prohlášení změnilo. Píše se v něm, že ofenzívu u ukrajinského města řídila různorodá skupina ruských ozbrojených sil, které operovaly podle jediného plánu se souborem bojových úkolů a vítězství přirovnává ke krvavému sovětskému vítězství u Stalingradu.

Šéf ruské skupiny žoldáků na Twitteru uvedl, že USA jsou „vážným protivníkem, ale ne klíčovým“, informuje stanice CNN. Problémem je podle něj ruské Ministerstvo obrany. Dodal, že významné škody na Wagnerově skupině mohou být způsobeny dalšími nepokoji, korupcí a zbytečnou byrokracií.

Prigožin navíc nešetří slovy kritiky na adresu ruského Ministerstva obrany, když velení ruské armády popsal jako muže, kteří pouze klapou podpatky, nosí cetky a píší krásné reportáže. Nejvíce diskutovaný je Sergej Šojgu, který nastoupil do čela ministerstva v roce 2012 a nemá žádné vojenské zkušenosti.

Zdroj: CNN, Ukrinform