Prigožin se dere do Kremlu, chce být minimálně ministrem, Putin ho ale veřejně ponižuje

Přidat na Seznam.cz

Vztahy Jevgenije Prigožina s Vladimirem Putinem se dostávají do nebezpečné fáze. Zatímco dříve Prigožina zajímaly jen peníze a byznys kolem jeho vojenské skupiny, nyní má zcela zjevné politické ambice. To ale nechce připustit Putin, který pouze využil celou Wagnerovu skupinu pro své vojenské cíle, píše deník Newsweek.

Joana de Deus Pereira, vedoucí výzkumná pracovnice britského think tanku Royal United Services Institute (RUSI), uvedla pro Newsweek, že na začátku války existovaly mezi Kremlem a skupinou Wagner Group převážně obchodní vztahy. Tato polovojenská jednotka byla zpočátku vnímána jako velmi užitečný nástroj války. Když Prigožin později přiznal, že je majitelem Wagnerovců, „v jeho projevu je nyní vidět jasné budování politického charakteru“.

„Nyní se Prigožin stal mnohem nebezpečnějším, pokud jde o politickou osobu, kterou chce být,“ dodala de specialistka. Vztahy mezi Prigožinem a Kremlem se ale začaly rozpadat, když šéf Wagnerovců začal prezentovat i politické ambice. „Vidí se jako ministr obrany nebo někdo s vysokým postavením uvnitř Kremlu, přinejmenším dostatečně viditelný a respektovaný, aby byl odměněn za to, co pro zemi dělá.“

Také Vlad Mychnenko, odborník na postkomunistickou transformaci východní Evropy a bývalého Sovětského svazu z Oxfordské univerzity, říká, že Prigožin se zřejmě rozhodl, že potřebuje v Rusku větší veřejnou roli. „Už ho neuspokojuje být jen stínovým dodavatelem v soukromém sektoru. Vypadá to, že chce něco víc, serióznější oficiální veřejnou práci,“ říká Mychnenko.  „Chce být uznán za své výkony, ale kdyby veřejně řekl, že má politické ambice, v tu chvíli by ho zabili,dodává de Deus Pereira.

Putin se ale na celou věc dívá zjevně jinak. Ruský prezident Prigožinovi uštědřil v poslední době několik veřejných ponížení. Nesetkal se s ním v Petrohradu, přestože o to Prigožin zjevně žádal. Putin se místo toho 18. ledna sešel na pracovní schůzce s petrohradským gubernátorem Alexandrem Beglovem. Dvojice jednala o gubernátorových dobrovolnických praporech pro válku. Beglova platí za jednoho z otevřených Prigožinových nepřátel, protože Prigožin kdysi vedl kampaň za gubernátorovo odvolání z funkce.

Moskevský soud také odmítl uznat Prigožina jako majitele a zakladatele soukromé vojenské společnosti Wagner Group poté, co 6. února projednal Prigožinovu žalobu na ruského novináře Alexeje Venediktova, stojí ve zprávě Institutu pro studium války (ISW). Prigožin zažaloval Venediktova v červnu 2021 za to, že jej označil za majitele společnosti Wagnerovců. Moskevský soud dospěl k závěru, že informace o Prigožinově vlastnictví společnosti Wagnerovy skupiny jsou nevěrohodné. Odborníci se tak shodují, že Prigožinův vliv Kremlu po té, co nedokázal dobýt Bachmut, rapidně klesá.

Zdroje: newsweek.com, ISW