Prigožin je ve Venezuele, tvrdí ruský politolog

Přidat na Seznam.cz

Deník Marca přinesl informaci, že je vůdce Wagnerovců Jevgenij Prigožin naživu a nachází ve Venezuele. Zdroj vychází z informací ruského politologa Dr. Valerije Soloveje, který tvrdí, že byl Prigožin spatřen na ostrově Margarita.

Informace, kterou přinesl i deník Daily Mail, by tak byla v přímém rozporu s oficiálními informacemi ruské vlády, která tvrdí, že Prigožin zemřel při leteckém neštěstí v srpnu 2023. Ruská vláda následně předložila důkazy DNA, podle kterých byly identifikovány ostatky nejznámějšího ruského vzbouřence 21. století.
Někteří odborníci však tyto důkazy zpochybňují.

Solovejova verze zní doslova takto: „Prigožin je ve Venezuele…. Pokud vím, je na ostrově jménem Margarita. Jevgenij byl varován před atentátem, že jeho letadlo bude zničeno,“ řekl.
Tvrdil, že byla uzavřena dohoda, na níž se podílel Putin a šéf prezidentovy bezpečnosti Nikolaj Patrušev.
Dohodli se na spolupráci, které spočívá v odstranění nepohodlných spolupracovníků, zatímco Prigožin měl zůstat v utajení. „Pod Prigožinovou kontrolou může být až 5 000 žoldáků. Předpokládá se, že tito bojovníci budou použiti, aby se zbavili těch, kteří se pokusí klást odpor,“ pokračoval.

Venezuela je blízkým ruským spojencem a Prigožinova přítomnost v zemi by mohla naznačovat, že Rusko usiluje o rozšíření svého vlivu v Latinské Americe. Ukrajinská vojenská rozvědka GUR tento týden uvedla, že může potvrdit smrt 53letého velitele Wagnerovců Dmitrije Utkina při havárii letadla Embraer Legacy 600 v Tverské oblasti, ale v případě Prigožina to odmítla.

Zdroj: Marca, Daily Mail