Příběh stavebnice LEGO: Firma dříve vyráběla hračky ze dřeva

Přidat na Seznam.cz

Barevné kostičky LEGO dnes najdete skoro v každém dětském pokoji – a často i v poličkách dospělých sběratelů. Dají se z nich postavit jednoduchá autíčka, propracované domy i celé fantastické světy.

Z nábytku k hračkám

Všechno začalo v roce 1932, kdy si dánský tesař Ole Kirk Christiansen otevřel v městečku Billund malou dílnu. Vyráběl nábytek, ale když přišla hospodářská krize, poptávka prudce klesla. Aby se uživil, začal vyrábět i dřevěné hračky – jednoduché tahací figurky, autíčka a zvířátka.

V roce 1934 vymyslel pro firmu název LEGO. Ten vznikl ze slovního spojení „leg godt“, což v dánštině znamená „hraj si dobře“. Až později se ukázalo, že v latině slovo „lego“ znamená „skládat“ nebo „dávat dohromady“. Název tedy nakonec dokonale vystihuje to, čím se firma stala.

V této době byly hračky z masivního dřeva ručně opracovávané a lakované. Každý kousek měl své kouzlo. Christiansen si zakládal na kvalitě – razil heslo „jen to nejlepší je dost dobré“, a tím se řídí firma dodnes.

Děti stavějící LEGO.
Děti stavějící LEGO. Zdroj: shutterstock.com

První plastové pokusy

Po druhé světové válce se začal do Evropy dostávat plast, tehdy nový a trochu nedůvěryhodný materiál. Christiansen přesto v roce 1947 investoval do jednoho z prvních plastových vstřikovacích lisů v Dánsku. Mnoho lidí si ťukalo na čelo – proč by někdo opouštěl krásné dřevěné hračky kvůli umělé hmotě?

Přesto se v roce 1949 objevila první plastová stavebnice značky LEGO – Automatic Binding Bricks. Malé duté cihličky měly spojovací trny a daly se do sebe zasouvat. Byla to revoluční myšlenka, ale pořád chyběl jeden důležitý prvek – stabilita.

Tu přinesl až patent z roku 1958, kdy LEGO zavedlo dnes známý systém výstupků a dutin, díky kterému kostičky drží pevně pohromadě a zároveň se dají snadno rozebrat. Tenhle jednoduchý technický detail udělal z LEGO stavebnice, jak ji známe dnes, jedinečný produkt.

Děti hrající si se stavebnicí LEGO.
Děti hrající si se stavebnicí LEGO. Zdroj: shutterstock.com

Rozmach plastového světa

Po patentování systému už šlo vše rychle. LEGO opustilo dřevo, zaměřilo se na plast a začalo budovat celý nový svět. První tematické sady, jako policejní stanice nebo benzinové pumpy, se objevily v 60. letech. A v roce 1968 byl otevřen první LEGOLAND – v rodném Billundu. LEGO se postupně rozšířilo do celého světa. V 70. letech se objevily ikonické minifigurky, které daly stavbám nový rozměr. Najednou už nešlo jen o budovy, ale i o příběhy, postavy a jejich dobrodružství.

V 90. letech přišel další zlom – firma začala spolupracovat s velkými filmovými značkami. Vznikly první licencované sady, například LEGO Star Wars, které slavily ohromný úspěch. Později přibyly i další světy – Harry Potter, Marvel, Disney, a dokonce vlastní filmové univerzum včetně LEGO Movie.

Ani LEGO ale neprošlo svou cestou bez problémů. Na přelomu tisíciletí přišla vážná krize. Firma se příliš rozrostla, sady byly složité, náklady vysoké a do hry začaly vstupovat videohry a digitální zábava. Děti už netrávily tolik času skládáním kostiček.

LEGO bylo blízko bankrotu. Pomohlo až radikální zeštíhlení, návrat k jednoduchosti a lepší práce s tím, co už fungovalo. Vedení firmy se rozhodlo jít cestou chytrého propojení stavebnice s moderními technologiemi – robotika (LEGO Mindstorms), digitální stavební návody, mobilní aplikace a nové série přizpůsobené dnešním dětem.

LEGO dnes

Dnes je LEGO víc než jen hračka. Je to globální značka, součást vzdělávacích programů, uměleckého vyjádření i inženýrského tréninku. Používá se ve školách, na univerzitách a často i v terapii. Lidé skládají nejen pro zábavu, ale i pro uvolnění stresu.

Na světě existují tisíce dospělých fanoušků LEGO, tzv. AFOL (Adult Fans of LEGO), kteří stavějí obrovské výtvory, repliky měst i filmových scén. Vznikají stavebnice pro dospělé – od květin a architektury až po mechanické stroje. A přestože se svět rychle mění, jedno zůstává stejné: radost z tvorby. Stačí pár kostiček a můžete postavit cokoli, co vás napadne.

LEGO ukazuje, že i z malé dílny v dánském Billundu může vyrůst něco, co zasáhne celý svět. Od dřevěných kachniček přes první plastové cihličky až po digitální LEGO světy – tenhle příběh je o kreativitě, vytrvalosti a hravosti, která nezná věk. Ať jste malí nebo velcí, s LEGO si prostě můžete hrát celý život.

Zdroj: britannica.com, wikipedia.org, Reflex