Při odvetných izraelských náletech na Gazu zabito více než 400 lidí, tvrdí palestinští zdravotníci

Přidat na Seznam.cz

Izrael – Nemocnice v Gaze je zaplavená raněnými po izraelské odvetě, která zabila a zranila stovky lidí. V sobotu ráno lidé v Gaze oslavovali poté, co Hamás vypálil tisíce raket na Izrael a zahájil smrtící přeshraniční útoky. O den později byl obrázek zcela jiný, uvádí server BBC.

Po nepřetržitém izraelském ostřelování zůstávali lidé doma. Výbuchy pokračovaly i v neděli. Zvuk byl děsivý. Oblaka černého dýmu pohlcovala budovy v celém pásmu Gazy.

Izraelská armáda tvrdí, že v Gaze zasáhla více než 1 000 cílů. Patří mezi ně vojenské pozice, domy vůdců Hamásu a také banky provozované touto militantní skupinou.

Jeden z významnějších izraelských úderů v neděli ráno byl zaměřen na věž Watan, která slouží jako centrum pro poskytovatele internetu v Gaze.

Podle palestinských zdravotníků bylo při odvetných izraelských náletech na Gazu zabito více než 400 lidí.

Většina oblastí je bez elektřiny, protože Izrael přestal dodávat do Gazy proud. Vlastní dodavatel elektřiny v Gaze dokáže zajistit pouze 20 % potřebného množství elektřiny, píše server Somoynews.

Přerušeny byly také dodávky potravin a vody.

Eskalace situace ještě více zhoršila hrozivou humanitární situaci v Gaze. Její nedostatečně vybavené nemocnice, které v nejlepších časech jen těžko zvládají poskytovat zdravotní péči více než dvoumilionové populaci, začaly zoufale žádat o dárce krve.

Mahmúd Šalabí, ředitel charitativní organizace Lékařská pomoc Palestincům v Gaze, popsal hlavní městskou nemocnici jako „jatka“. Na pohotovostním oddělení leží mnoho lidí na zemi.

„V márnici bylo mnoho mrtvých těl a mnoho zdravotníků nebylo schopno zvládnout obrovský příliv obětí,“ dodal Šalábí.

Později v neděli obdrželi obyvatelé jedné části města Gazy SMS zprávy od izraelské armády, které jim doporučovaly, aby se před údery ukryli.

Více než 20 000 lidí zamířilo do míst, kde sídlí OSN, píše server BBC.

Hamás, který Gazu ovládá posledních 17 let, zná důsledky útoku na Izrael – musel tedy tak masivní odvetné údery očekávat.

Íránem podporovaná skupina dala jasně najevo, že je na válku s Izraelem připravena. Hamás uvedl, že pašuje zbraně navzdory izraelsko-egyptské blokádě a vyvíjí vlastní arzenál. Skupina slíbila, že bude pokračovat v tom, co nazývá „odvetnými útoky“. Po přestávce v sobotu večer uvedla, že vypálila 100 raket na jihoizraelské město Sderot.

Obyvatelé Gazy vyjadřují smíšené pocity z tohoto bezprecedentního konfliktu. Ačkoli někteří považovali raketové útoky Hamásu za důvod k oslavám, mnozí se obávají, že násilí bude pokračovat ještě velmi dlouho.

Zdroj: BBC, Somoynews