Prezident Petr Pavel v OSN odsoudil ruskou agresi a varoval před vojenskými hrozbami

Přidat na Seznam.cz

Prezident Petr Pavel vystoupil před Valným shromážděním OSN a ve svém projevu zaujal silné postoje k aktuálním mezinárodním událostem. Zdůraznil význam dodržování mezinárodního práva a Charty OSN, a to zejména v kontextu ruské invaze na Ukrajinu. Prezident jasně odsoudil tuto invazi a vyzval Rusko k okamžitému stažení svých vojsk z území Ukrajiny v souladu s mezinárodně uznávanými hranicemi.

Dle Deníku N Pavel také zdůraznil důležitost trvalého míru pro Ukrajinu a podtrhl, že takový mír nesmí být založený na nespravedlivém kompromisu nebo na podmínkách vnucených agresorem, tedy Ruskem. Prezident také upozornil na globální důsledky ruské invaze, včetně ohrožení potravinové bezpečnosti způsobené ruskou blokádou ukrajinských přístavů.

ČT 24 uvádí, že kromě Ukrajiny se prezident věnoval i dalším bezpečnostním hrozbám. Zdůraznil potřebu řešit konflikty mírovou cestou, zejména v kontextu vojenských aktivit Číny v Tchajwanském průlivu a jejích nepřátelských akcí v Jihočínském moři. Prezident také vyjádřil znepokojení nad vojenskými zásahy v Africe a upozornil na snahu některých zemí vytvářet ekonomické a politické závislosti, které ohrožují stabilitu a svobodnou vůli lidí prostřednictvím šíření dezinformací.

Celkově prezident Petr Pavel vystoupil před Valným shromážděním OSN s jasnými postoji k aktuálním mezinárodním událostem a zdůraznil význam dodržování mezinárodního práva a spolupráce mezi státy v řešení globálních výzev. Prezidentovy výroky získaly pozitivní ohlasy jak v České republice, tak i od mezinárodních politiků a diplomatů. Tímto projevem potvrdil Českou republiku jako aktivního hráče na mezinárodní scéně, který se zasazuje o mír, bezpečnost a dodržování mezinárodních dohod.

Zdroje: ČT 24, Deník N