Přes 40 tisíc Slováků podepsalo formulář, že odmítají jít do války

Přidat na Seznam.cz

V letošním roce podalo prohlášení o odmítnutí výkonu mimořádné služby více než 40 tisíc Slováků. V loňském roce deklarovalo neochotu bojovat se zbraní v ruce asi 1 500 mužů, v předchozích letech se jejich počet pohyboval pouze ve stovkách. Jak v pondělí v živém vysílání Rádia Expres řekl ministr obrany Jaroslav Naď, službě vlasti by se stejně nevyhnuli, píše slovenský deník Standart.

Raketový nárůst počtu mužů, kteří nejsou ochotni bojovat se zbraní v ruce, lze přičíst především strachu z války, která se odehrává hned za slovenskými hranicemi. Svou roli mohou hrát i dezinformace šířené sociálními médii. Kromě těchto faktorů šéf ministerstva obrany viní politiky Smeru ze snížení obranyschopnosti země.

„Právě kvůli lidem jako Fico a Blaha se snižuje obranyschopnost země. Takový formulář, který je mimochodem naprosto zbytečný, podalo více než 40 tisíc lidí,“ řekl v pondělním pořadu Naď. Vysvětlil, že pokud by došlo k mobilizaci, což by teoreticky mohlo v budoucnu nastat, byli by stále mobilizováni, ale nedostali by do rukou zbraň. Chodili například do nemocnic nebo kopali zákopy.

Jak na toto téma informoval Denník N, prezidentka Zuzana Čaputová považuje vysoký počet těchto žádostí za důsledek politiky postavené na lžích a vyvolávání strachu. A zřejmě také ukázka toho, jakým způsobem chtějí některé strany vést své volební kampaně. „Paní prezidentka může jen opakovat to, co už bylo mnohokrát řečeno. Žádná mobilizace se nepřipravuje. Naopak, díky společné pomoci Ukrajině se válka vzdaluje od našich hranic,“ uvedl ředitel odboru komunikace Jozef Matej.

Podle portálu Aktuality bylo možné prohlášení o odmítnutí výkonu mimořádné služby podat do konce ledna. Formulář mohou podat všichni muži, kteří podléhají branné povinnosti, tedy občané ve věku od 18 do 55 let z náboženských důvodů nebo z důvodu výhrady svědomí. Kdo podat formulář nestihl, bude muset počkat do ledna příštího roku. Tento formulář však lze podat pouze v době míru. Po vypuknutí války by stát na něj již nebral ohled. Ústavní zákon o bezpečnosti státu o válečném stavu stanoví, že prezident může požádat o provedení alternativních výkonů alternativní služby i ty, kteří odmítli vykonat mimořádnou službu.

Zdroje: aktuality.sk, dennikn.sk, standart.sk