Přehledně. Kdo je nový ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov

Přidat na Seznam.cz

V neděli byl odvolaný ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Prezident Volodymyr Zelenskyj jmenoval jeho nástupce, nově bude tuto funkci vykonávat Rustem Umerov. Kdo to je?

Jedenačtyřicetiletý Umerov je významným představitelem krymskotatarské komunity, který zastupoval Kyjev při citlivých jednáních s Moskvou, včetně mírových rozhovorů na začátku války, informoval server Euronews.

Umerov byl údajně otráven během jednání o ukončení ruské invaze v březnu 2022. Později však tyto zprávy popřel a vyzval lidi, aby nevěřili „neověřeným informacím“. Bývalý poslanec tehdy řekl BBC, že je odhodlán dosáhnout politického a diplomatického řešení brutální ruské války, a naznačil, že vypracování řešení vyžaduje odvahu.

Umerov se narodil v tehdejší sovětské republice Uzbekistán, kam byla jeho rodina za Stalina vyhnána. V dětství jeho rodina přesídlila na Krym, když byl v 80. a 90. letech povolen návrat Tatarů.

V roce 2004 zahájil svou kariéru v telekomunikačním průmyslu a od roku 2019 je poslancem. Umerov přebírá ministerstvo obrany poznamenané obviněními z korupce, kdy se v poslední době dostalo na titulní stránky novin několik skandálů kolem nákupu zboží a vybavení pro armádu za přemrštěné ceny.

Byl také dlouholetým poradcem historického vůdce krymských Tatarů Mustafy Džemileva. Díky těmto rolím se Umerov stal ústředním pilířem Zelenského mezinárodních kontaktů, které se zaměřovaly na podporu vazeb v islámském světě.

Tataři, kteří tvoří 12-15 % obyvatel Krymu, z velké části bojkotovali ruské referendum, které upevnilo jeho kontrolu nad černomořským poloostrovem.

V důsledku toho Moskva postavila Mejlis, tradiční shromáždění tatarské muslimské menšiny, mimo zákon a označila jej za extremistickou organizaci, jejíž mnozí členové byli uvězněni.

Po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022 se Umerov několikrát účastnil diskrétních jednání s Moskvou, zejména o výměně zajatců a evakuaci civilistů, uvedl server BBC.

Zdroje: Euronews, BBC