Požár zachvátil brazilský Pantanal, největší útočiště jaguárů na světě

Přidat na Seznam.cz

Brazílie – V posledních dnech pohlcují domov jaguárů, požáry, které vyvolávají ekologickou tragédii, jež se opakuje každý rok v období sucha. Nyní láme rekordy kvůli delšímu suchu, než je obvyklé, a vlivu jevu El Niño, který v Brazílii způsobil historickou vlnu veder, uvádí servery El Pais a La Presensa Latina.

Polovina jaguárů žije v Brazílii a většina z nich se soustřeďuje v Pantanalu, obrovském mokřadu na hranicích s Bolívií a Paraguayí.

Pantanal je největší záplavová oblast na světě, ale jeho krajina se v průběhu měsíců radikálně mění. Požáry se objevují každý rok, ale obvykle vrcholí mezi srpnem a zářím. Období dešťů mělo začít v listopadu. Tento měsíc je však požárů více než kdy jindy.

Podle Národního institutu pro kosmický výzkum (Inpe), který pořizuje satelitní snímky, bylo v první polovině listopadu zjištěno více než 3 000 požárů, což je nejhorší číslo za posledních 21 let. Letos už plameny pohltily více než milion hektarů Pantanalu, což je třikrát více než za celý rok 2022.

Mnoho z těchto požárů je založeno úmyslně, aby se uvolnil prostor pro dobytek a zemědělství, ale je tu i přírodní faktor. Bouřky v těchto dnech sotva vypouštějí vodu a přinášejí s sebou blesky, které po zásahu do suché půdy způsobí, že vše velmi snadno vzplane.

Mokřad hoří nepřetržitě už téměř měsíc, ale v posledních dnech došlo ke skokovému zvratu: plameny dosáhly Transpantaneiry, 150kilometrové dálnice, která funguje jako páteř, kolem níž se nachází většina farem, které se živí ekoturistikou.

Desítky dobrovolníků se předhánějí v záchraně co největšího počtu zvířat, ačkoli přístup je komplikovaný a celkový scénář je zničující, jak vysvětlil veterinář Anderson Fernandes Barreto.

„Pantanal byl biom s mnoha zvířaty, ale dnes se dostáváme do těchto míst a už je obtížné najít nějaká živá zvířata. Bohužel to, co zde zažíváme, je hřbitov pod širým nebem. Fauna a flóra platí svými životy za bezohlednost lidí,“ postěžoval si.

Pantanal je už dvě desetiletí biosférickou rezervací a památkou UNESCO.

Státy Mato Grosso a Mato Grosso do Sul, které se o tento biom dělí, vyhlásily stav nouze a hasiči se nyní soustředí především na ochranu domů nacházejících se v okolí Transpantaneiry. Některé osady se již evakuují.

Ústřední vláda, která před několika měsíci zahájila kampaň Pantanal bez požárů s cílem rozšířit preventivní akce mezi místní obyvatelstvo, dosud zmobilizovala 256 členů hasičských sborů a čtyři vrtulníky. Vyhodnocuje také účast armády na úkolech boje s plameny.

Zdroj: El Pais, La Prensa Latina