Poplatek rozdělil obyvatele města na dvě poloviny. Londýn bojuje s emisemi za lepší životní prostředí

Přidat na Seznam.cz

Velká Británie – Vedení Londýna rozhodlo o tom, že od úterý se zóna s velmi nízkými emisemi rozšiřuje na celé město. Řidiči aut, které nesplňují normy, musí platit denní poplatek. Tato restrikce podle serveru Euronews rozdělila obyvatele hlavního britského města na dva nesmiřitelné tábory.

Představitelé Londýna se rozhodli, že budou bojovat proti znečišťování prostředí. V roce 2019 byla centrální část města označena jako zóna s velmi nízkými emisemi. Řidiči vozidel, která nesplňují přísné normy, musí platit denní poplatek ve výši 12,50 libry, tedy přibližně 320 korun.

Zastánci tvrdí, že rozšíření by mohlo pomoci v boji proti znečištění ovzduší a vést k ochraně životního prostředí.

Jiní obyvatelé oblastí s omezenou veřejnou dopravou však vyjadřují silný nesouhlas a tvrdí, že poplatek je příliš vysoký. Britské občany zasáhly prudce rostoucí životní náklady v důsledku vyšší míry inflace ve srovnání se zeměmi eurozóny a Spojenými státy.

Londýnský starosta Sadiq Khan uvedl, že rozhodnutí o rozšíření zóny nebylo snadné, ale že je nezbytné pro snížení znečištění ovzduší, ochranu zdraví občanů a řešení bezprostředního problému změny klimatu, citoval starostu sever The Guardian.

Zdroj: Euronews, The Guardian