Polsko spouští článek 4 NATO! Rusko odmítá odpovědnost za útok na Polsko

Přidat na Seznam.cz

Podle nejnovějších informací o válce na Ukrajině se Polsko „chystá spustit článek 4 NATO“ poté, co ruská raketa zasáhla polské území a zabila dva lidi, informuje deník SkyNews. Vedoucí představitelé svolali mimořádnou schůzku kvůli obavám, že ruská raketa zasáhla Polsko, člena NATO a vedou se debaty o tom, odkud byla raketa vypálena.

Velvyslanci NATO se dnes sejdou na žádost Polska na základě článku 4 aliance NATO

Podle článku 4 zakládací smlouvy aliance mohou její členové vznést jakoukoli problematickou otázku, zejména v souvislosti s bezpečností členské země. Jak píše SkyNews, jeden z diplomatů uvedl, že NATO bude jednat opatrně a potřebuje čas na ověření, jak přesně k incidentu došlo.

Pokud by se potvrdilo, že rakety byly vypáleny z Ruska, aliance by se rozhodla uplatnit článek 5, což by pravděpodobně znamenalo přímý odvetný vojenský úder na Rusko a výraznou eskalaci a rozšíření konfliktu.

Rusko odmítá odpovědnost

Zprávy o pádu raket v Polsku, které je členem NATO, přišly poté, co Rusko v úterý zahájilo novou vlnu útoků po celé Ukrajině, několik dní potom, co jeho jednotky musely opustit Cherson. Rusko odmítlo tvrzení, že je za ně zodpovědné a ministerstvo obrany v Moskvě to označilo za „záměrnou provokaci s cílem vyhrotit situaci,“ popisuje situaci BBC.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov rovněž uvedl, že o výbuchu nemá žádné informace a ruská státní tisková agentura Ria Novosti uvedla, že místo toho to byly ukrajinské rakety, které zasáhly polské území.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba však prohlásil, že jakékoli tvrzení o odpovědnosti Ukrajiny je ruskou „konspirační teorií“ a že každý, kdo tuto zprávu rozšiřuje, šíří „ruskou propagandu“.

Co říká článek 4 a článek 5 Severoatlantické smlouvy?

Deník E15 vysvětluje, co znamená článek 4 a 5: „V případě, že bude ohrožena bezpečnost, celistvost nebo politická nezávislost kterékoliv členské země, bude podle článku 4 aliance společně konzultovat situaci a možné varianty řešení.“

„NATO prosazuje diplomatická vyjednávání a mírová řešení. V případě jejich selhání disponuje vojenskými silami pro krizová jednání. Útok proti jednomu nebo několika svým členům považuje organizace za útok proti všem. Tento princip kolektivní obrany je zakotven v článku 5 Severoatlantické smlouvy.“

Zdroj: SkyNews, BBC, H15