Polsko, Maďarsko a Slovensko chystají zákazy na ukrajinské obiloviny

Přidat na Seznam.cz


Polsko, Slovensko a Maďarsko oznámily vlastní omezení dovozu ukrajinského obilí poté, co Evropská komise se rozhodla tento zákaz neprodloužit do pěti sousedních zemí EU. Tato situace je důležitá pro ukrajinského zemědělství, které bylo postiženo ruskou invazí v roce 2022 a ztratilo přístup ke světovým trhům. Ukrajinští zemědělci se spoléhali na vývoz obilí přes sousední země, aby kompenzovali ztráty, které utrpěli kvůli uzavření černomořských přístavů, informuje deník CNBC.

Původně EU zavedla zákaz dovozu obilí z Ukrajiny do sousedních zemí, aby zabránila jednostranným omezením jednotlivých zemí. Ukrajině byl povolen vývoz přes tyto země pod podmínkou, že zboží bude prodáno jinde. Ale v pátek EU tento zákaz zrušila, poté, co se Ukrajina zavázala k lepší kontrole vývozu do sousedních zemí.

Podle zpravodajství France24 se Polsko, Slovensko a Maďarsko rozhodly pro vlastní omezení. Tvrdí, že to dělají v zájmu své ekonomiky a zemědělců. Polsko například rozšířilo zákaz na některé další produkty jako kukuřici, pšenici a řepku. Tyto omezení se však týkají pouze domácího dovozu a neovlivní tranzit ukrajinských produktů na další trhy.

Tato situace poukazuje na rozdílné postoje v EU ohledně dopadu války na Ukrajině a na ekonomiky členských zemí, které mají silné zemědělské lobby. Ukrajina rozhodnutí EU přivítala, ale zdůraznila, že bude reagovat na případné porušení pravidel členských států Evropské unie.

Celá situace má ekonomické a politické dopady. A to nejen pro Ukrajinu, ale i pro vztahy mezi EU a některými jejími členy.

Zdroj: Reuters, France24