Polsko dostalo zelenou a může vyslat tanky Leaopard na pomoc Ukrajině

Přidat na Seznam.cz

Německo se rozhoupalo alespoň k dílčímu kroku a nebude stát v cestě tomu, aby jeho polský soused vyslal tolik důležité tanky Leopard na Ukrajinu.

Jak informuje deník Politico, Varšava zatím o povolení Berlín nepožádala, ale „pokud bychom byli požádáni, nebudeme stát v cestě“, řekla spolková ministryně zahraničních věcí Annalena Baerbock. Výroky zelené političky byly reakcí na komentáře polského premiéra Mateusze Morawieckého, který v posledních dnech zvýšil tlak na Berlín prohlášením, že Polsko je ochotno dodat Kyjevu tanky Leopard, k čemuž by bylo zapotřebí německého souhlasu. Morawiecki dokonce naznačil, že Varšava je připravena poslat tyto tanky i bez souhlasu Berlína.

Německý kancléř Olaf Scholz se dříve při tiskové konferenci v Paříži pod tlakem na tuto otázku vyhnul jasné odpovědi a místo toho zdůraznil, že Berlín nikdy nepřestal Ukrajinu podporovat dodávkami zbraní a svá rozhodnutí přijímá ve spolupráci se svými spojenci.

Neochota Německa v otázce tanků pramení z jeho historie a politiky

Německo však stále otálí, zda by bylo ochotno vyslat na Ukrajinu vlastní tanky Leopard, například v rámci širší koalice s Polskem a dalšími zeměmi, jako je Finsko a Dánsko.
Nechuť k válce a závazek podporovat mír prostřednictvím angažovanosti se snoubí se starou fixací na Rusko a hlubokou nechutí k vojenskému vedení. Ruská válka na Ukrajině nyní nutí Německo přehodnotit desítky let staré představy o svém místě v Evropě, o svém vztahu k Rusku a o použití vojenské síly, komentuje příčiny německé zdrženlivosti deník The New York Times.

Německo postavilo svou poválečnou ekonomiku na levné ruské energii a údajně apolitickém obchodu se střední a východní Evropou, Sovětským svazem a Čínou v domnění, že obchod přináší změny a nějakým způsobem umírňuje autoritářské režimy. Ruská invaze na Ukrajinu to vše zpochybnila.

Ukrajina potřebuje těžkou techniku

Ukrajina uvedla, že ve své válce proti ruské invazi naléhavě potřebuje těžší obrněnou techniku. Kyjev má k dispozici jen omezené množství tanků, většina z nich pochází ze sovětské nebo postsovětské éry. Kromě toho, že Kyjev a mnozí jeho spojenci zdůrazňují své přesvědčení, že Moskva hodlá v nadcházejících měsících zahájit novou významnou ofenzívu, věří, že válka skončí rychleji, pokud bude Rusko poraženo na bojišti při vlastních ukrajinských protiofenzívách s cílem získat zpět Ruskem okupované území. Ukrajina navrhla, že potřebuje 300 tanků, zatímco západní analytici naznačili, že 100 tanků by pravděpodobně mohlo změnit rovnováhu války, informuje deník The Guardian.

Zdroj: Politico, The New York Times, The Guardian.