Polskem otřásá korupční skandál. Migranti platili statisíce za víza

Přidat na Seznam.cz

Skandál, který otřásá Polskem, se týká podezření z korupce v procesu vydávání pracovních víz pro migranty.

Podle informací z médií byli migranti pravděpodobně nuceni platit až 5 000 dolarů (tedy více než 100 000 českých korun) za urychlení svých žádostí o vízum. Celá záležitost přivedla k odvolání některých vysokých státních úředníků a zpochybnění důvěryhodnosti polské vlády v zahraničí. Skandál má potenciál ovlivnit nadcházející parlamentní volby v zemi.

Podle BBC zaplatili migranti v přepočtu až 110 000 korun za urychlení svých žádostí o pracovní víza. Skandál vedl k obvinění sedmi osob, ale zatím nebyl mezi obviněnými zjištěn žádný veřejný činitel. Náměstek ministra zahraničních věcí Piotr Wawrzyk byl v důsledku obvinění propuštěn minulý týden, což přišlo ve stejný den, kdy polský protikorupční úřad provedl prohlídku na ministerstvu zahraničí. Rovněž byl propuštěn ředitel jeho právní služby.

Ministerstvo, které čelí auditu souvisejícímu se skandálem, oznámilo, že vypoví všechny smlouvy s externími společnostmi, které od roku 2011 zpracovávaly žádosti o víza, píše deník The Island Online.

Skandál představuje potenciální riziko pro vládnoucí stranu PiS před nadcházejícími parlamentními volbami, které se uskuteční za měsíc. PiS usiluje o třetí volební období, ačkoli momentálně vede v průzkumech, je nejisté, zda získá potřebnou nadpoloviční většinu k udržení vlády.

Zdroje: BBC, The Island Online