Poblíž Toronta z kamionu popadaly bedny s úly. Pět milionů včel uletělo

Přidat na Seznam.cz

Kanada – Policie poblíž Toronta varovala řidiče, aby nechali svá auta zavřená a chodce, aby se oblasti vyhnuli, poté, co kamion vysypal na silnici bedny s pěti miliony včel. Většinu hmyzu se nakonec podařilo pochytat, i když část zůstala na svobodě, píše deník The Guardian.

Asi hodinu poté, co policie zveřejnila oznámení na sociálních sítích, se ozvalo několik včelařů s nabídkou pomoci. Na místo nakonec dorazilo šest nebo sedm včelařů.

Většina z pěti milionů včel byla bezpečně sesbírána a bedny byly odvezeny. Některé bedny byly ponechány, aby se do nich nesebrané včely vrátily samy.

Podle včelařů ale situace nebyla tak vážná, jak se na pohled mohla zdát. Jedna včelí kolonie může mít 80 000 včel a včely medonosné jsou poměrně mírné a lidi neobtěžují, pokud od nich nejsou bezprostředně ohrožené, píše deník CBC News.

Americké včely medonosné zažívají druhou nejsmrtonosnější sezónu v historii. Podle vědců může za vysokou úmrtnost včel kombinace parazitů, pesticidů, hladu a klimatické krize.

I proto se předpokládá, že včely mohly být součástí opylovací služby, kdy si zemědělci najímají včelaře, aby jim pomáhali opylovat úrodu.

Zdroj: The Guardian, CBC News