Petr Pavel, válečný hrdina nebo sluha bývalého režimu? A proč mu přátelé přezdívají „plechová p*del?

Přidat na Seznam.cz

Generál Petr Pavel, průzkumy ukazují, že právě on má největší šanci stát se novým prezidentem České republiky. Při jeho kandidatuře na prezidenta bylo jemu i jeho týmu jasné, že se začne řešit generálova komunistická minulost. Což je při ucházení o takový post v pořádku a patří to na stůl. Na straně druhé mediálnímu zájmu uniklo, jakým způsobem se zasloužil o záchranu lidských životů už v demokratickém režimu, za což dostal vysoké francouzské vyznamenání.

Petr Pavel poskytnul rozhovor serveru Insider, kde se vyjadřuje k členství v KSČM, studiu na špiona, záchraně francouzských vojáků a také vysvětluje, proč se mu přezdívá „plechová prdel.“

Odmítal se sklonit před tupým drilem

Kandidát na prezidenta, který má největší potenciál na vítězství působí jako člověk s železnou disciplínou, silnou vůlí a vojenskou sebekontrolou. V rozhovoru se snaží působit lidštěji a vymezuje se proti představě, že je jen vojákem, co slepě poslouchal příkazy. Když studoval vojenskou školu, tak ji podle něj „nevedl výkvět armády.“ Dokonce dostával tresty za to, že se odmítal postavit „tupému drilu“. kteří vedli „tupí šikanisté“. Například se odmítl účastnit nesmyslného cvičení se slovy „To je blbost, to dělat nebudu,“ za což dostal trest ještě většího drilu i o víkendech.

Připomeňme, že za Petrem Pavlem stojí šikovný tým expertů, kteří pomáhali v kampani nynější slovenské prezidentce Čaputové. Podle informací magazínu Reportér čítá jeho tým dvacet lidí, samá esa od PR přes marketing až po odborníky řízení kampaní i krizí. A projevy, kde působí lidštěji a kde kritizuje a shazuje tehdejší nomenklaturu, zmírňují temnou část jeho životopisu, kdy si podával ruku s komunistickou stranou. Proč ale do strany vůbec vstoupil?

Vstup do KSČM pro mě nebyl morálním dilematem

Celkem autenticky a bez vytáček popisuje situaci, v které vyrůstal. „Dědeček byl ve straně, táta také… členství bylo běžné doma i ve vojenském prostředí“ a tak vstoupil do KSČM také. „Nebyla to pro mě nějaká morální volba, chtěl jsem hlavně k výsadkářům,“ dodal. S tím, že více než ideologie režimu ho zajímala možnost sloužit u výsadkového pluku. „Nebylo to žádné teplé místečko… na pohodlí se tam nekoukalo, bývali jsme několik dní v kuse v zimě venku a přikrývali se jehličím,“ říká generál Pavel v interview a vysvětluje tak, že k vlastnictví červené knížky ho nevedla ani tak láska k totalitnímu režimu jako preference kariéry.

Možná je ale ještě temnější částí jeho životopisu fakt, že studoval v době komunismu u Zpravodajské správy Generálního štábu (ZS/GŠ). Po tímto krkolomným názvem se skrývá fakt, že absolventi měli dělat na Západě, především v NATO, špiony. Pro Insider doznává, že je to rozhodnutí, za které se nyní stydí. Nicméně stihl jen rok, potom přišla revoluce a zpravodajský kurz už dokončuje v demokratickém režimu a později v USA. Před dvěma lety se také objevily dokumenty, podle kterých měl jeho otec pracovat pro komunistickou zpravodajskou službu. Pro Petra Pavla citlivé téma. Jeho otec už je mrtvý a dle jeho prohlášení“ netušil, že táta dělal zpravodajce…táta pro mě byl táta, který udělal pro mou sestru i mě všechno. Tak jsem ho bral, jako svůj vzor“ a po kariéře otce hlouběji nepátral.

Válečná hrdina

Naneštěstí média opomíjí, že nic není černé nebo bílé. Na straně druhé stojí generál Pavel za úspěšnou záchranou francouzských vojáků při konfliktu v Jugoslávii v roce 1993.

Vyproštění francouzských vojáků ze základny Karin provedli příslušníci československého praporu působícího v rozpadající se Jugoslávii během mise UNPROFOR. „Francouzi se tam ocitli v obklíčení,“ vysvětluje Pavel. „My jsme byli na mírové misi, takže jsme měli akorát osobní zbraně a žádné rozkazy, co s tím…Když jsem žádal o instrukce, řekli mi ˇPorad si, jak umíš´. “ Dal tedy dohromady jednotku dobrovolníků, při záchraně jsme se dostali pod dělostřeleckou palbu a krátce i do srbského zajetí, ale nakonec se jim podařilo lstí 53 francouzských vojáků zachránit.

Jak popisuje Wikipedie, francouzská vojenská základna Karin se octila pod minometnou palbou z chorvatské strany fronty… Československý prapor byl tehdy jedinou funkční jednotkou UNPROFOR v oblasti. Na pomoc vojákům blokovaným v základně  bylo vysláno 29 vojáků…Evakuace francouzských vojáků nakonec proběhla úspěšně, za celou akci byli francouzským ministrem obrany vyznamenáni 4 českoslovenští vojáci francouzským Válečným křížem, včetně tehdy podplukovníka, Petra Pavla.

Plechová prdel

A na závěr slíbené vysvětlení přezdívky „plechová prdel“. Kandidát na prezidenta to vysvětluje následovně: „Jezdím na motorce a při tom zapomenu na vše…Jedu, dokud nedojde benzín.“ A právě to, že jede stovky kilometrů (než dojde palivo) na jeden zátah, mu vysloužilo u přátel přezdívku plechová prdel. Což svědčí i o už zmíněné vojenské disciplíně a schopnosti snášet nepohodlí.

Zdroj: Insider, Wikipedie, magazín Reportér, redakce