Papež František se bude modlit za zemřelé uprchlíky. Itálie mezitím zahájila represi proti přistěhovalectví

Přidat na Seznam.cz

Francie Papež František přijel dnes odpoledne do Marseille, kde má zopakovat poselství tolerance a přijetí uprchlíků. Náboženský vůdce má v plánu uspořádat mezináboženskou modlitbu u památníku věnovaného těm, kteří zahynuli na moři, informuje deník Guardian.

Papežův úřad před cestou uvedl, že František se bude modlit se členy organizací věnujících se pastoraci námořníků, migrantů a uprchlíků. V sobotu se setká s biskupy a mladými lidmi ze severní Afriky, Blízkého východu a jižní Evropy a uskuteční také soukromé setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Některá papežova prohlášení se tak neslučují s italskou vládou, která zahájila represi proti přistěhovalectví a přijala opatření, která dávají úřadům pravomoc zadržovat migranty až na 18 měsíců, a nařídila výstavbu nových center pro jejich ubytování.

Tyto tvrdé reformy následují po prudkém nárůstu počtu příchozích na lodích tento měsíc, kdy se na malém italském ostrově Lampedusa vylodilo více než 10 000 lidí, což je více, než je počet jeho obvyklých obyvatel. Lampedusa, která leží jen něco málo přes 100 km od pobřeží Tuniska, je pro mnoho migrantů hledajících nový život vstupní branou do Evropy.

Jak napsal deník Politico, boj proti imigraci je dle italské premiérky Giorgie Meloniové epochální bitvou pro Itálii a Evropu.

V pátek ve videoposelství uvedla, že k neudržitelnému imigračnímu tlaku na Itálii přispěly převraty, přírodní katastrofy, válka v obilí a džihádismus, stejně jako hospodářská krize v Tunisku. Tyto podmínky mohou způsobit, že desítky milionů lidí budou hledat lepší život v Evropě, ale je zřejmé, že Itálie a Evropa nemůže tolik lidí přijmout.

Zdroj: Guardian, Politico