Palestinci s bílými vlajkami prchají ze severu Gazy před izraelskou ofenzivou

Přidat na Seznam.cz

Gaza – Obyvatelé severní části Gazy, kteří mávali bílými vlajkami a drželi v rukou doklady totožnosti, prchali na jih během čtyřhodinového okna, které Izraelské obranné síly (IDF) vyčlenily pro útěk civilistů, píše server Voa News.

IDF opakovaně vyzvaly civilisty, aby se přesunuli na jih od Vádí Gazy, protože zintenzivňují útok na Hamás ve městě Gaza a na severu Gazy. Od soboty Izrael každý den na čtyři hodiny otevřel humanitární koridor pro pohyb obyvatel Gazy na jih.

Před překročením kontrolního stanoviště IDF zřízeného na ulici Salah Eddin, jedné ze dvou hlavních severojižních silnic v Gaze, evakuovaní uvedli, že šli několik hodin. Někteří nesli jen lahve s vodou, jiní drželi bílé vlajky, které vyjadřovaly jejich naději na bezpečný průchod, uvádí stanice CNN.

Žena jménem Um Zaher, matka čtyř dětí, která cestovala v kočáře taženém koňmi, vylíčila svůj otřesný zážitek.

„Jsem obyvatelka čtvrti Al-Šedžája… Viděli jsme smrt na vlastní oči, podlaha pod námi vybuchovala. Mám jen jednoho syna a tři dcery, nemůžu chodit, kam půjdeme? Žádný dům, žádné jídlo, žádná voda, nenechali nám nic,“ řekla.

Agentura OSN pro pomoc uprchlíkům UNRWA označila podmínky ve svých přístřešcích za přeplněné a nelidské a v pondělním prohlášení varovala před hrozící zdravotní krizí v důsledku poškozené vodovodní a hygienické infrastruktury.

V souvislosti s rozhořčením nad škodami způsobenými na obytných oblastech, zdravotnických zařízeních a školách spravovaných OSN, které jsou v Gaze využívány jako úkryty, IDF v úterý uvedly, že jsou připraveny zasáhnout Hamás kdekoli to bude nutné, včetně civilní infrastruktury, pokud se Izrael bude domnívat, že ji Hamás využívá.

Zdroj: Voa News, CNN