OceanGate pozastavila svou činnost. Tragédie ponorky byla pro společnost poslední kapkou
Společnost OceanGate, vlastník ponorky Titan, která minulý měsíc implodovala a zabila všech pět cestujících na palubě, zcela pozastavila svou činnost.
Jak uvádí BBC News, společnost OceanGate na svých internetových stránkách zveřejnila jednořádkovou poznámku, že zastavila „veškeré průzkumné a komerční operace“.
Probíhá vyšetřování, jak došlo k implozi ponorky během jejího posledního potápění k vraku Titaniku, ze dne 18. června. Úřady vedené pobřežní stráží USA uvedly, že cílem vyšetřování je zabránit podobným nehodám v budoucnu. Hlavní vyšetřovatel kpt. Jason Neubauer minulý měsíc uvedl, že pobřežní stráž svolala nejvyšší stupeň vyšetřování a že šetření bude probíhat společně s kanadskými, britskými a francouzskými orgány. „Vyšetřování bude moci doporučit občanskoprávní nebo trestní obvinění,“ uvedl kpt. Neubauer.
Pobřežní stráž 28. června uvedla, že trosky a lidské ostatky z Titanu byly vyzvednuty a vráceny na pevninu – tím byla ukončena počáteční fáze vyšetřování. Úřady uvedly, že trosky budou převezeny do amerického přístavu k další analýze. Kapitán Neubauer minulý týden v prohlášení uvedl, že vyšetřovatelům zbývá ještě „značné množství práce“.
— OceanGate Expeditions (@OceanGateExped) June 22, 2023
Na palubě lodi Titan zemřel spolu s dalšími čtyřmi cestujícími i 61letý generální ředitel společnosti OceanGate Stockton Rush. Spolu s nimi byli na palubě Titanicu také 48letý britsko-pákistánský podnikatel Shahzada Dawood a jeho 19letý syn Suleman, 58letý britský podnikatel Hamish Harding a 77letý Paul-Henry Nargeolet, bývalý potápěč francouzského námořnictva.
Rush si získal pověst ambiciózního průzkumníka a vášnivého vůdce, který občas porušoval pravidla, aby mohl uskutečnit svůj sen o objevování moře. Byl na palubě Titanu při několika úspěšných ponorech, ačkoli údajně ignoroval varování ohledně bezpečnosti své ponorky.
Zdroj: BBC, twitter.com, OceanGateExpeditions