Nové směrnice EU: rychlostní limity pro začátečníky, zákaz řízení v noci či speciální řidičák pro SUV

Přidat na Seznam.cz

Budí vášně a rozděluje společnost. Evropská unie reviduje pravidla pro vydávání řidičských průkazů. Možné změny jsou podle některých masivním zásahem do svobody občanů, jiní po změnách volají. O co přesně jde?

Podle informací německého Spiegelu chce Evropská unie dramaticky snížit počet úmrtí na silnicích. Minulých rok zemřelo na silnicích 20 000 lidí, v roce 2050 by to měla být nula. Jak toho docílit? Velkých rozruch způsobil dokument, který zveřejnila předsedkyně dopravního výboru Karima Delliová. Zde je přehled nejpodstatnějších informací z dokumentu.

Delliová doporučuje, aby se „francouzským modelem“ řídila celá Evropa. Jedná se o omezení rychlosti na 110 km/h pro začínající řidiče. Na druhou stranu odmítá návrh Komise snížit věk řidičů na 16 let s technickým omezením na 45 km/h.

Členské státy by měly možnost zavést zvláštní pravidla na denní dobu, která je náchylná ke vzniku nehod. To například znamená, že by začátečníci mohli mít zákaz řídit v noci mezi půlnocí a šestou hodinou ranní.

Platnost řidičských průkazů by byla neomezená, ale jejich majitelé by museli absolvovat povinné doškolovací kurzy a bezpečnostní kontroly. Jednalo by se o lékařské prohlídky například v desetiletých intervalech.

Dokument také počítá s tím, že by základní řidičský průkaz skupiny B platil pouze pro vozidla do 1,8 tuny. Zájemci o řízení těžších vozů do 4,5 tuny, například SUV, by museli absolvovat kurz na řidičský průkaz B+.

Pokud by EU skutečně nová pravidla přijala, platila by pouze pro stávající majitele řidičských průkazů. Pro současné majitele by se neměnilo vůbec nic. Dopravní výbor evropského parlamentu bude o těchto otázkách jednat až v prosince, rozhodnutí padne příští rok.

Zdroj: Spiegel, EU