Nové krevní testy odhalí Parkinsonovu chorobu dříve. V Česku se choroba týká přibližně 100 tisíc lidí

Přidat na Seznam.cz

Vědci vyvinuli test PCR, který umožňuje zjistit vyšší úroveň poškození mitochondriální DNA v krevních buňkách. Díky tomu bude možné dříve určit, zda pacient trpí Parkinsonovou chorobou. Následně lékaři zvolí vhodnou léčbu, informoval server Euronews.

Nový krevní test by mohl odhalit Parkinsonovu chorobu dříve a pomoci určit, komu by mohla prospět konkrétní léčba. Parkinsonova choroba je progresivní onemocnění mozku, které způsobuje třes, mimovolní pohyby, ztuhlé svaly a pomalé pohyby.

Může také způsobovat kognitivní poruchy a poruchy duševního zdraví a časem se zhoršuje. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) žije na celém světě více než 8,5 milionu osob s Parkinsonovou chorobou.

„V současné době je Parkinsonova choroba diagnostikována převážně na základě klinických příznaků poté, co již došlo k významnému neurologickému poškození,“ uvedla ve svém prohlášení hlavní autorka studie Laurie Sandersová, docentka na lékařské fakultě Dukeovy univerzity.

„Jednoduchý krevní test nám umožní diagnostikovat onemocnění dříve a zahájit léčbu dříve,“ citoval Sandersovou portál Medical News Today.

Vědci vyvinuli test polymerázové řetězové reakce (PCR), který umožňuje odhalit vyšší úroveň poškození mitochondriální DNA u pacientů s Parkinsonovou chorobou ve srovnání s lidmi, kteří touto chorobou netrpí.

Právě mitochondrie hrají klíčovou roli při tvorbě energie v buňkách a jejich dysfunkce byla v předchozích studiích spojována s Parkinsonovou chorobou.

Podle studie zveřejněné v časopise Science Translational Medicine dokázal experimentální krevní test vědců odhalit zvýšené poškození mitochondriální DNA u lidí s genetickou mutací spojenou s Parkinsonovou chorobou.

Parkinsonova choroba trápí i lidi v České republice. Podle krajské nemocnice Tomáše Bati nejsou přesná čísla o počtu pacientů s tímto onemocněním k dispozici, nicméně se odhaduje, že se jedná zhruba o 100 tisíc lidí.

Zdroj: Euronews, Medical News Today, Nemocnice Tomáš Bati