Nová etapa války. Ukrajina zasahuje Rusko zbraněmi vlastní ukrajinské výroby

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinský zbrojní průmysl se rozvíjí rychlým tempem a Kyjevu to umožňuje udeřit nepřítele daleko za frontovou linií. Ukrajina rozvíjí výrobu útočných a námořních dronů a taktéž výrobu vlastních raket dlouhého doletu.

V úterý 29. srpna přeletěly ukrajinské drony sedm ruských regionů. Některé drony byly zasaženy a některým se podařilo zasáhnout cíl. Několik z nich dosáhlo na ruskou leteckou základnu v Pskově, která leží přibližně 600 km od ukrajinských hranic. Zasáhly zde ruské vojenské transportní letouny a další dva poškodily, píše CNN.

Toto byl nejdramatičtější důkaz nové fáze války. Rostoucí touha Ukrajiny přenést válku na území Ruska. Pro Ukrajince, kteří utrpěli nekonečné útoky dronů a raket, je to posilovač morálky.

Ukrajina investuje nyní mnoho do vývoje vlastních raket a námořních dronů. Tyto drony jsou schopny nést výbušný náklad až o hmotnosti 400 kg.

Začátkem srpna jeden takový dron zasáhl ruský tanker SIG poblíž Kerčského průlivu. Zastavil jej, ale nepotopil. Další zasáhl ruskou loď v přístavu Novosibirsk.

Ukrajinské námořní drony používané proti ruským námořním a obchodním plavidlům v Černém moři, komplikují ruské výpočty. Některé ruské válečné lodě v Černém moři mají na palubě namontované kulomety, které sice odrážejí útoky zbraní, jako jsou námořní drony, ale je těžké se proti nim úplně bránit. Tyto útoky pak nutí Rusko trávit čas vývojem protiopatření, přičemž jedním z nedávných příkladů je potopení člunů poblíž Kerčského mostu na Krym, ve snaze zabránit dalšímu útoku námořního dronu, píše Unian.

Zelenskyj: “ Zbraně od západních partnerů nebudou použity.“

Prezident Volodymyr Zelenskyj a ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov prý opakovaně ujistili své západní partnery, že zbraně, které jim byly poskytnuty, nebudou použity proti cílům uvnitř Ruska.

„Ukrajina přísně dodržuje své závazky nepoužívat zbraně svých partnerů k provádění úderů na území Ruska,“ řekl vedoucí poradce prezidenta Ukrajiny Mychajlo Podoljak.

Místo toho nyní ukrajinští nejvyšší představitelé naznačují, že pracují na vývoji nové řízené střely. Podle tajemníka národní bezpečnosti na Ukrajině, Oleksije Danilova by měla být nyní ve fázi úspěšného testování.

Nová strategie

Ukrajina se nyní zaměřuje na útoky na delší vzdálenost. Podle nich tyto útoky mají svou hodnotu. Strategie úspěšně pokračuje od loňského roku a je cílena hlavně na ruská logistická centra, velitelská centra, či skládky munice. Tyto operace vnímají jako způsob, jak efektivně pokračovat v boji, až nastane chladné období a zima a pozemní manévry budou hůře realizovatelné.

Ukrajinci jsou si vědomi, že drony a rakety dlouhého doletu nezaručují průběh války v jejich prospěch, ale že o úspěchu Ukrajiny bude rozhodovat množství získaného území z ruské okupace a schopnost odradit další agresi. Ovšem vnímají to jako velký pokrok a uvádějí že Rusové by měli od Ukrajiny očekávat nyní ještě daleko více.

Zdroje: Unian, CNN