Norsko, Švédsko a Dánsko společně nakoupí dělostřelecké granáty pro Ukrajinu

Přidat na Seznam.cz

Norsko, Švédsko a Dánsko společně založily tzv. severskou muniční iniciativu a oznámily, že nakoupí dělostřelecké granáty pro Ukrajinu. Informovalo o tom norské ministerstvo obrany, píše deník Evropská Pravda.

„Tyto tři země přispějí celkovou částkou asi 600 milionů norských korun (přibližně 12 miliard korun) a Ukrajina tuto munici obdrží v roce 2023,“ uvedl norský ministr obrany Bjørn Arild Gram.

Ministr vysvětlil, že tato iniciativa jednak pomůže Ukrajině s municí, která je ve válce vysoké intenzity naléhavě potřebná, jednak posílí její vlastní průmyslovou základnu a bezpečnost dodávek munice.

Země zvažovaly různé možnosti, jak Ukrajinu nadále zásobovat municí co nejrychleji a nejefektivněji, a shodly se, že nejpraktičtějším způsobem bude využití rámcové dohody, kterou má Norská organizace pro obrannou logistiku (FLO) uzavřenou s norskou společností Nammo.

Ministr dodal, že výroba munice společností Nammo pro Ukrajinu neovlivní tempo dodávek výrobků, které má tato společnost vyrábět pro Norsko.

Norsko také oznámilo, že na humanitární odminování na Ukrajině přispěje přibližně 17 milionů eur (417 milionů korun), píše Ukrajinska Pravda.

Zdroj: Jevropejska Pravda, Ukrajinska Pravda