Ničivá bouře na východě Libye: nejméně 2 000 mrtvých. Voda z přehrady smetla celé čtvrti

Přidat na Seznam.cz

Libye – Úřady ve východní Libyi oznámily, že nejméně 2 000 lidí zahynulo a tisíce dalších se pohřešují poté, co se městem Derna po silné bouři a dešti prohnala mohutná povodeň, píše stanice Aljazeera.

Ahmed Mismari, mluvčí Libyjské národní armády (LNA), která ovládá východní Libyi, na televizní tiskové konferenci uvedl, že k neštěstí došlo poté, co se nad Dernou zřítily přehrady a smetly celé čtvrti i s jejich obyvateli do moře. Postižena byla východní města Benghází, Sousse, Derna a Al-Marj.

Tříčlenná prezidentská rada, která v Tripolisu plní funkci hlavy státu v rozdělené zemi, požádala mezinárodní společenství o pomoc. Vyzývá bratrské a přátelské země a mezinárodní organizace k poskytnutí pomoci.

Bouře Daniel dorazila na pevninu v neděli a přiměla úřady vyhlásit stav krajní nouze. Úřady na východě země zavedly zákaz vycházení a bylo nařízeno uzavření škol a obchodů a také čtyř velkých ropných přístavů, uvádí BBC.

Libyjský Červený kříž uvedl, že kromě rostoucího počtu obětí bylo zničeno nejméně 150 domů.

V Derně, kde žije přibližně 100 000 lidí, se údajně zřítily dvě přehrady, které zatopily velkou část oblasti a některé obyvatele utopily. Vedoucí humanitární sítě Červeného půlměsíce uvedl, že jen v Derně zahynulo nejméně 150 lidí. Úřady následně prohlásily přístav za „město katastrofy“.

Zdroj: Aljazeera, BBC