Odborníci varují: Tento typ obuvi, který nosíte každý den, vám může zničit nohy
Že se pro krásu musí trpět si pravděpodobně řekla nejedna žena, když si nazouvala nepohodlné lodičky s úzkou špičkou a vysokým podpatkem. Toto pořekadlo ženy znají už od svých babiček.
Ať už si tuto větičku řeknete při jakékoliv situaci, nemělo by to být při výběru obuvi. V tomto odvětví se totiž elegance a pohodlnost často staví do cesty zdravému nošení těla. Odborníci varují, že se lidé velmi málo pozastavují nad tím, co na nohy nazouvají, a později kvůli tomu končí v ordinaci se zdravotními problémy. Jakou obuv už nekupovat?
Největší hříšníci v botníku
„Zatímco osvícené maminky pořizují svým dětem opravdu kvalitní obuv, stále existuje početná skupina obyvatelstva, která na sebe tolik nedbá a přitom si může hodně ublížit.“
Primářka rehabilitačního oddělení z Českého Těšína MUDr. Barbora Zbránková varuje, že se s nevhodnou obuví potýkají všechny skupiny naší populace. Nebavíme se tedy jen o lodičkách.
Boty na podpatku jsou stále jedním z prvních typů obuvi, která nás napadne, když se řekne „bolavé nohy“. Odborník na zdravou obuv Dominik Šprunk ze společnosti SANTÉ varuje před příliš úzkou špičkou boty, nekvalitní materiál a nadměrně vysoké podpatky.
Tento typ lodiček vede ke zkracování Achillovy šlachy a lýtkových svalů. Časté nošení vede k nesprávnému držení těla a později mohou přijít bolesti krční páteře a kolen. Ženy se také mohou potýkat s deformací chodidel, jako jsou vybočené palce, patní ostruhy a samozřejmě puchýře.
Známé české „kroksy“ se dnes často používají jako obuv na doma, na zahradu nebo k vodě. Pan Šprunk vysvětlil, že tento typ obuvi nedrží pevně chodidlo, i když má tvarovanou klenbu. Noha se v obuvi často zpotí a poté klouže, což vyvíjí tlak na prsty. Ty při chůzi neustále narážejí do špičky boty a nesou většinu váhy těla. Tím může dojít k zánětu šlach prstů chodidla.
Pozor při výběru sportovní obuvi. Mnohé by mohlo napadnout, že když je tato obuv určená ke zdravému pohybu, tak proč ji nenosit i na procházky nebo do práce. Opak je ale pravdou. Sportovní obuv se vyrábí pro účelové použití (běh, halové sporty, tenis, atd.). Chodidla se u každé aktivity setkávají s jiným povrchem a od obuvi potřebují rozdílné vlastnosti. Proto byste sportovní obuv neměli využívat na běžné nošení.

Za značkou se schová ledacos
Odborníci také varují před drahými modely, které se mohou pyšnit novým designem a několika centimetrovou platformou. Nezapomínejte na to, že vysoká cena a známá značka hned neznamenají, že pro svá chodidla kupujete to pravé ořechové.
Některé modely se pouze pyšní novým designem, ale na nohy by si je z obavy před pohromou při denním nošení neobul ani sám návrhář.
Bolestivá tradice na závěr
Na začátku článku jsme varovali, že frázi „pro krásu se musí trpět“ byste při výběru bot neměli využít. Opakem to ale bývalo pro Číňanky, kterým se v minulosti dle tradice od malička svazovaly nohy, jelikož to bývalo znakem krásy a bohatství.
Kolem čtvrtého roku života se dívkám začala chodidla obvazovat takovým způsobem, aby se palec dotýkal paty. Na takto zkroucených chodidlech musely dívky běžně chodit, než se dosáhlo trvalé deformace.

Výsledkem bylo zmenšení nohy a tvar připomínající půlměsíc. Celý proces byl velice bolestivý. Tento brutální zásah do přirozeného vývoje chodidel často vedl k předčasnému úmrtí dívek kvůli neléčitelným zánětům, ztrátě prstů nebo nedostatečnému prokrvování chodidel.