Neofašisté pochodovali k Mussoliniho hrobce, pravicová italská vláda to neřeší

Přidat na Seznam.cz

Minulý víkend se více než 2 000 sympatizantů fašismu z celé Itálie sjelo ve městě Predappio, kde se narodil a kde je také pohřben italský diktátor Benito Mussolini. Neofašisté si zde připomněli 100. výročí pochodu na Řím, tedy státního převratu z roku 1922, kterým se Mussolini a jeho fašistická strana dostali k moci.

Jak popsal italský deník The Local, lidé vztyčenými pravicemi pozdravili a vyjádřili podporu kabinetu premiérky Giorgie Meloniové, jejíž strana Fratelli d’Italia má neofašistické kořeny. Někteří byli oblečeni v nechvalně proslulých černých košilích, jiní nesli velké italské vlajky i prapory s Mussoliniho portrétem. Celovíkendová akce, pořádaná Mussoliniho potomky, byla zakončena pochodem k rodinné hrobce Mussoliniových.

Meloniová se od fašismu distancuje, aniž by se ho zcela zřekla

Zatímco diktátorovým rodným městem pochodovali neofašisté, nový ministr vnitra Piantedosi se podle deníku The Guardian raději soustředil na ukončení nelegální halloweenské rave party na předměstí Modeny.

Za to si vysloužil kritiku opozičních levicových politiků, kteří zpochybnili priority pravicové vlády premiérky Meloniové. Upozornili, že projevy sympatií k fašismu jsou italskými zákony zakázané, neofašisté však podle nich spokojeně pochodovali městem, aniž by se je někdo snažil zastavit.

Aby toho nebylo málo, list Breaking News informoval, že Meloniová v pondělí oznámila, že mladším ministrem infrastruktury byl jmenován její spolustraník Galeazzo Bignami. Ten v roce 2016 vyvolal pobouření poté, co noviny zveřejnily jeho fotografii s páskou s hákovým křížem na levé paži. Bignami se svůj exces tehdy snažil ospravedlnit tím, že se jednalo o legraci a že fotografie pochází z jeho rozlučky se svobodou.

Jak připomíná deník France24, nový kabinet Giorgie Meloniové je nejpravicovější italskou vládou od konce 2. světové války. V období před parlamentními volbami Meloniová svou stranu prezentovala jako konzervativní, umírněnou pravici. Minulý týden odsoudila Mussoliniho protižidovské zákony a prohlásila, že s fašistickým režimem nikdy nesympatizovala.

Přesto odmítla odstranit z loga strany tříbarevný plamen, neofašistický symbol, který je umístěn i na Mussoliniho hrobce.

Zdroj: The Guardian, France24, The Local, Breaking News