Neobvykle vysoké množství saharského prachu nad Evropou. Znečištění pevnými částicemi roste

Přidat na Seznam.cz

Teplé jižní větry přinášejí již několik dní do střední a jihovýchodní Evropy velké množství jemného písku ze Sahary. V sobotu ráno byly zasaženy velké části Rakouska, Švýcarska a jižního Německa. Místo slunečního svitu bylo místy pošmourno jako v listopadu.

Podle modelových výpočtů meteorologa viselo v sobotu jen nad Švýcarskem ve vzduchu 180 000 tun saharského prachu. To bylo neobvykle vysoké množství. Obvykle vítr přináší do Švýcarska o polovinu méně. Očekává se, že bouřlivé počasí bude mírně zeslabené pokračovat až do Velikonočního pondělí, píší deníky Kurier a OFR.

Vleky musely být uzavřeny

V pátek musely být v některých švýcarských lyžařských střediscích kvůli bouřkám dočasně zastaveny vleky. Již ve čtvrtek se začaly nebezpečně kymácet lanovky v italském lyžařském středisku Breuil-Cervinia, jak ukázalo video italské meteorologické služby.

Znečištění pevnými částicemi roste

V polovině týdne byly v západním Řecku naměřeny hodnoty prachových částic přesahující 500 mikrogramů. Vzhledem k neobvykle vysokým teplotám, které současně dosahovaly až 30 stupňů, lékaři varovali osoby trpící dýchacími nebo srdečními problémy, aby se dlouho nezdržovaly venku. Měli by se také vyhýbat fyzicky namáhavé práci.

Zdroj: Kurier, OFR