Nemocnicím v Gaze hrozí, že se promění v márnice, tvrdí Červený kříž. Fungují díky generátorům, které ale vydrží jen pár hodin
Izrael – Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) hrozí, že se nemocnice v Gaze bez elektřiny změní v márnice. Jediné elektrárně v Gaze došlo ve středu palivo a záložní generátory by mohly přestat fungovat během několika hodin. Zdravotnická střediska jsou zahlcena poté, co Izrael uvalil na Gazu „úplné obklíčení“ a zasáhl území leteckými a dělostřeleckými údery, píše server BBC.
Izrael slíbil, že neobnoví dodávku elektřiny a nepustí do Gazy základní zdroje a humanitární pomoc, dokud Hamás nepropustí asi 150 rukojmích, které unesl během sobotních útoků.
„S tím, jak Gaza přichází o elektřinu, přicházejí o proud i nemocnice, což ohrožuje novorozence v inkubátorech a starší pacienty napojené na kyslík. Zastavuje se dialýza ledvin a nelze provádět rentgenové snímky. Bez elektřiny hrozí, že se nemocnice promění v márnice,“ řekl Fabrizio Carboni, ředitel MVČK pro tento region, uvádí deník The Hill.
Dodal, že nemocnice stále fungují na generátory, ale palivo vydrží jen několik hodin.
Před nemocnicemi v Gaze se tvoří dlouhé fronty a zranění lidé čekají na pohotovosti. Dochází jim základní lékařské vybavení a apelují na dárce krve. Některé vážně zraněné děti leží na nemocničních lůžkách a s pláčem čekají na ošetření.
Lékaři se nyní musí těžce rozhodovat, koho budou operovat, protože zásoby pohonných hmot se kriticky snižují. Podle lékařů se v mnoha případech provádí pouze život zachraňující léčba.
Absence humanitárních koridorů způsobuje nemocnicím nebývalé problémy. V předchozích válkách byly MVČK a OSN schopny zajistit koridory pro dodávky pomoci, ale Izrael to zatím neumožnil.
The Red Cross warns that the main hospital in Gaza City has only 4 days of fuel left for generators. Power outages threaten to suspend the power supply to hospitals, turning them into morgues.#GazaBlockade #HumanRights #IsraelPalestineConflict pic.twitter.com/NLs3ez5ELk
— Vosa Tv (Official) (@vosatvofficial) October 12, 2023
Podle MVČK se zvažuje především přechod Rafáh mezi Gazou a Egyptem. Egypt tvrdí, že se snaží zajistit dodávky pomoci přes tento přechod, ale ztěžuje to izraelské bombardování území.
Tyto nálety také způsobily, že lidé zaplňují nemocnice, aby se tam ukryli, protože se domnívají, že jsou tam v bezpečí více než v jiných částech Gazy.
Doktor Justin Dalby, který v Gaze již šest měsíců pracuje v rámci humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF), řekl BBC, že počet zraněných je naprosto enormní. Podle něj dochází k neustálému násilí, protože ničení pokračuje všude… ve dne i v noci.
„Pokud vyřadíte z provozu přívod elektřiny v nemocnici, znamená to, že zhasnou světla. Monitorovací zařízení, dodávky kyslíku, mechanické ventilátory, operační sály a chirurgické vybavení, které vyžadují elektřinu, nebudou moci nadále fungovat,“ řekl.
Hamás během svých víkendových smrtících útoků na jižní Izrael, při nichž zahynulo nejméně 1 200 lidí, vzal do Gazy asi 150 izraelských rukojmích. Izraelský ministr energetiky Israel Katz uvedl, že dokud nebudou unesení osvobozeni, nebude zapnut žádný elektrický vypínač, nebude otevřen žádný vodovodní hydrant a nevjede žádný kamion s palivem.
Podle palestinského ministerstva zdravotnictví bylo v Gaze od sobotních náletů Izraele zabito více než 1 300 lidí. Dalších 5 339 osob bylo zraněno.
Agentura OSN pro palestinské uprchlíky mezitím uvedla, že více než 338 000 lidí bylo vysídleno a většina z nich se ukrývá v nemocnicích a školách OSN.
„Lidské utrpení způsobené touto eskalací je odporné a já prosím obě strany, aby zmírnily utrpení civilistů,“ řekl Carboni z MVČK.