Německý vicekancléř Robert Habeck se naváží do muslimských skupin a vyhrožuje deportacemi

Přidat na Seznam.cz

Německo – Německý vicekancléř Robert Habeck kritizoval muslimské skupiny a zároveň vyjádřil znepokojení nad rostoucím antisemitismem v Německu a vyzval k tvrdým důsledkům pro osoby, které se dopouštějí antisemitských činů, píší deníky Politico a Welt.

Antisemitské činy, například pálení izraelské vlajky, jsou podle Habecka trestným činem a ti, kdo se jich dopouštějí, budou muset nést následky, protože anitisemitismus nelze tolerovat v žádné podobě.

„Každý, kdo je Němec, se za to bude muset zodpovídat před soudem. Pokud nejste Němec, riskujete také svůj pobytový status. Každý, kdo nemá povolení k pobytu, poskytuje důvod k vyhoštění.“ řekl Habeck ve videu, které do čtvrtečního rána nasbíralo více než 4,2 milionu zhlédnutí.

Antisemitismus je podle něj přítomen napříč německým politickým spektrem. Mezi krajní pravicí, ale také v části politické levice a mezi mladými aktivisty.

Habeck zopakoval, že v Německu není místo pro náboženskou nesnášenlivost, a připomněl historickou odpovědnost Německa za ochranu židovské komunity.

„Odpovědnost vyplývající z našich dějin také tvrdí, že Židé mohou v Německu žít svobodně a bezpečně. Aby se už nikdy nemuseli bát otevřeně projevovat své náboženství, svou kulturu. Ale právě tento strach je nyní zpět,“ dodal.

Německo vystupuje v Evropě jako tvrdý spojenec Izraele od doby, kdy Hamás minulý měsíc zaútočil na Izraelce a zabil více než 1 400 lidí. Německý kancléř Olaf Scholz opakovaně podpořil právo Izraele na obranu.

Na domácí půdě německé úřady potlačují propalestinské protesty, zakazují veškeré aktivity spojené s Hamásem a hrozí stíháním všech, kdo se podobných demonstrací účastní.

Habeckovy obavy z rostoucích antisemitských nálad se odrážejí i v dalších evropských zemích, zejména ve Francii – domově největší židovské populace v Evropě, kde došlo k nárůstu počtu antisemitských činů od doby, kdy útoky Hamásu vyvolaly drtivé odvetné letecké údery a pozemní operace Izraele v Gaze.

Zdroj: Politico, Welt