Nejméně 52 mrtvých při sebevražedném útoku v náboženském obřadu v jihozápadním Pákistánu

Přidat na Seznam.cz

Pakistán – Při pátečním sebevražedném útoku na náboženském shromáždění v jihozápadním Pákistánu zahynulo podle úřadů nejméně 52 lidí a desítky dalších byly zraněny, což je poslední známka zhoršující se bezpečnostní situace v zemi, uvádí deník The New York Times.

K výbuchu došlo kolem poledne v provincii Balúčistán. Cílem útoku bylo procesí stovek lidí, kteří se shromáždili na svátek Íd-e-Milad-un-Nábí, oslavující narozeniny proroka Mohameda.

Počet mrtvých potvrdily místí úřady. Dalších nejméně 50 lidí bylo zraněno.

K výbuchu se zatím nepřihlásila žádná skupina, uvedly úřady. Mezi oběťmi je i policista, píše stanice CNN.

Výbuch byl posledním útokem, který otřásl Pákistánem, kde se v posledních dvou letech aktivizovaly militantní skupiny, které našly útočiště v sousedním Afghánistánu pod vládou Tálibanu.

Pákistánský Táliban, militantní skupina s úzkými vazbami na afghánský Táliban, která se staví proti pákistánské vládě, a pobočka Islámského státu v regionu provedly za tu dobu několik nejsmrtonosnějších útoků v zemi. Pobočka Islámského státu, známá jako Islámský stát Chorásán neboli ISIS-K, v posledních letech prováděla útoky v okrese Mastung.

„Do Mastungu byly vyslány záchranné týmy,“ uvedl Jan Achakzai, provinční ministr informací. Dodal, že kriticky zranění lidé byli převezeni do provinčního hlavního města Kvéty, vzdáleného asi 20 kilometrů.

Zdroj: The New York Times, CNN