Nejméně 18 zraněných při největším raketovém útoku Ruska na Ukrajinu za poslední týdny. Úřady hlásí výpadky elektřiny. 36 střel z 43 bylo zneškodněno

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina – Rusko provedlo největší raketový útok za poslední týdny na Kyjev a celou Ukrajinu, při kterém bylo zraněno nejméně 18 lidí, byla poškozena energetická zařízení a došlo k výpadkům proudu, uvedly ukrajinské úřady, jak potvrzuje server The News.

Částečné výpadky proudu byly hlášeny v pěti ukrajinských regionech na západě, ve středu a na východě země, což vyvolalo vzpomínky na ruský letecký útok na kritickou infrastrukturu z loňské zimy, která způsobila rozsáhlé výpadky proudu pro ukrajinské civilisty, uvádí server Tribune.

Podle poskytovatele rozvodné sítě Ukrenergo došlo v důsledku následků prvního nepřátelského útoku za posledních šest měsíců k poškození energetických zařízení v západních a centrálních regionech.

K dalším částečným výpadkům došlo v Rivenské, Žytomyrské, Kyjevské, Dněpropetrovské a Charkovské oblasti.

Valerij Zálužnyj, vrchní velitel ozbrojených sil, uvedl, že Rusko za noc vypálilo 43 řízených střel na cíle a že ukrajinská protivzdušná obrana 36 z nich sestřelila. Rakety byly odpáleny v několika vlnách. Do vzdušného prostoru Ukrajiny vstoupily z několika směrů a neustále měnily svou trasu.

Hlasité výbuchy otřásly Kyjevem a okolním regionem, když se rozednívalo. Úřady informovaly o vyslání záchranných týmů na několik míst v hlavním městě.

Starosta Vitalij Kličko uvedl, že v hlavním městě bylo zraněno sedm lidí, včetně devítileté dívky. V centru města dopadly trosky raket a byl poškozen objekt infrastruktury a několik nebytových budov, což způsobilo požár, uvedl.

Škody na celé Ukrajině

Ministerstvo vnitra informovalo, že v Čerkasech na střední Ukrajině byl poškozen hotel a několik nákupních stánků a že sedm lidí bylo zraněno. Gubernátor Lvovské oblasti, uvedl, že tři ruské rakety zasáhly město Drohobyč na západě, asi 60 km od polských hranic a byl zasažen objekt infrastruktury a sklady.

Při samostatném nočním útoku byli při ruském odstřelování ubytovny ve městě Cherson na jihu země zabiti dva lidé, uvedl gubernátor Oleksandr Prokudin.

Útoky přicházejí v době, kdy Ukrajina pokračuje v protiofenzívě proti ruským silám na východě a jihu.

Zdroj z ukrajinské rozvědky uvedl, že ukrajinská bezpečnostní služba SBU a námořnictvo v noci zasáhly leteckou základnu Saky na Ruskem okupovaném Krymu a způsobily vážné škody.

Ruská armáda mezitím uvedla, že zničila 19 ukrajinských bezpilotních letounů nad Krymem a Černým mořem, a neposkytla žádné podrobnosti o obětech ani škodách.

Zdroj: The News, Tribune