Nejen Řecko a Chorvatsko, i Portulgalsko se v roce 2023 potýká s lesními požáry: Bylo spáleno již přes 7000 hektarů

Přidat na Seznam.cz

Portugalsko se letos potýká s bezprecedentní požární krizí, kdy kvůli neutuchajícím lesním požárům hoří rozsáhlá území. Podle posledních údajů Institutu pro ochranu přírody a lesů (ICNF) již tato zuřivá pekla pohltila více než 7 000 hektarů nedotčené krajiny v zemi, píše deník Portugal Resident.

Požáry se šíří jako neúprosná lavina a zanechávají za sebou stopu ohořelé krajiny a biotopů divoké zvěře. Situace je tak zoufalá, že i odborníci se snaží najít řešení.

Nejtemnější kapitolou tohoto ohnivého utrpení se stal v Portugalsku únor, kdy požáry na venkově tvořily 52 % všech událostí hlášených v roce 2023. Jen v tomto měsíci lehlo popelem ohromujících 5 200 hektarů, což představuje 71 % celkové vypálené plochy za celý rok.

Portugalské úřady nyní závodí s časem, aby odhalily příčiny těchto neutuchajících požárů. Podle vyšetřování může za 60% všech požárů vypalování za účelem obhospodařování pastvin pro hospodářská zvířata a vypalování lesních nebo zemědělských přebytků.

Některé okresy jsou postiženy více než jiné. Porto, Braga a Viana do Castelo byly vážně zasaženy četnými požáry malého rozsahu, které způsobily místním komunitám obrovské potíže. V jedné z vesnic postižených požárem vzali zoufalí místní obyvatelé situaci do vlastních rukou a snažili se ochránit své domovy pomocí kbelíků s vodou a hadic, zatímco silný vítr rozdmýchával plameny, píše místní deník Publico.

Dopad těchto požárů přesahuje viditelnou spoušť. V sázce je ekologická rovnováha, volně žijící živočichové a jedinečná flóra a fauna. Vzácné přírodní dědictví země čelí nejisté budoucnosti a ochránci přírody bijí na poplach, aby ochránili to, co zbylo.

Boj s těmito zuřivými požáry ještě zdaleka není u konce a vyžaduje společné úsilí hasičů, úřadů i veřejnosti. Pouze čas ukáže, zda Portugalsko dokáže povstat z popela a získat zpět svou kdysi kvetoucí krajinu.

Zdroje: Portugal Resident, Publico