Nechce válku? Překvapivá slova Kim Čong-unovy sestry

Přidat na Seznam.cz

Kim Jo-čong, jejíž vliv v Severní Koreji je dobře znám, navrhuje oficiálně ukončit válku mezi oběma Korejemi, píše portál Le Point.

Vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una v pátek prohlásila, že je „obdivuhodné“, že Soul navrhuje formální ukončení korejské války, ale požadovala, aby Jih nejprve upustil od své „nepřátelské politiky“ vůči Pchjongjangu. Kim Jo-čong svými výroky, o nichž informovala oficiální tisková agentura KCNA, reagovala na nedávné výzvy jihokorejského prezidenta Muna, aby vyhlásil formální ukončení konfliktu z let 1950-53, který skončil příměřím, nikoli mírovou smlouvou, a obě strany tak byly více než půl století technicky ve válečném stavu.

Ve svém projevu na Valném shromáždění OSN počátkem tohoto týdne Mun Če-in navrhl vyhlásit ukončení konfliktu a zdůraznil, že tím „dosáhne nezvratného pokroku v denuklearizaci a nastolí éry všeobecného míru“. Kim Jo-čong, klíčová politická poradkyně svého bratra, prohlásila, že taková prohlášení jsou „bezvýznamná“, dokud existují „dvojí standardy, předsudky a nepřátelská politika“. „Aby bylo možné vyhlásit konec války, je třeba zachovat vzájemný respekt a nejprve odstranit předsudky, zakořeněnou nepřátelskou politiku a dvojí standardy,“ řekla.

Provokace Pchjongjangu se nelíbí
Dodala, že takové prohlášení za současných podmínek „neobstojí a nic nezmění“, ale že Sever by byl ochoten jednat o zlepšení vztahů mezi oběma Korejemi, pokud by Soul upustil od nepřátelství. Minulý týden Kim Jo-čong obvinil Mun Če-ina z „pomluv“ poté, co obě Koreje odpálily rakety.

Jen tento měsíc Severní Korea odpálila dvě rakety, jednu s dlouhým doletem a druhou balistickou raketu krátkého doletu. Mun Če-in označil nedávné odpaly Pchjongjangu za „provokace“, zatímco minulý týden dohlížel na úspěšné testovací odpálení balistické rakety odpalované z ponorky (SLBM), čímž se Jih stal jednou z mála zemí, které disponují touto vyspělou technologií.

Kim Jo-čong kontrovala odsouzením „nelogického postoje Soulu, který své podobné chování označuje za legitimní akci na podporu míru a jiné chování za ohrožení míru“. Komunikace mezi Severem a Jihem je od druhého neúspěšného summitu USA-Severní Korea v Hanoji v únoru 2019, kdy se tehdejší americký prezident Donald Trump a Kim Čong-un nedohodli na podmínkách dohody, z velké části přerušena.

Zdroj: Le Point