Na ruských webových portálech se diskutuje o plánovém masivním útoku ukrajinských dronů

Přidat na Seznam.cz

V ruskojazyčné aplikaci Telegram se v poslední době intenzivně diskutuje o údajném chystaném útoku desítek tisíc bezpilotních letounů, které Ukrajina připravuje proti ruské armádě a který by mohl dramaticky změnit situaci na frontové linii.

S odvoláním na článek amerického zpravodajského týdeníku Forbes o tom v pondělí informovala britská BBC. BBC navíc připomněla, že Olexij Arestovyč, který donedávna působil v týmu poradců vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, o plánovaném úderu bezpilotních letounů hovořil již v lednu.

V únoru také generální štáb ukrajinské armády oznámil vytvoření první úderné letky bezpilotních letounů na světě. Forbes ve svém článku citoval ze statusu z účtu Russkij inžener v aplikaci Telegram, podle kterého Ukrajina nakoupila na trhu v Číně různé typy součástek vybavených videokamerami a používá je při sestavování bezpilotních letounů.

Ty jsou menší než standardní kvadrokoptéry, ale jsou vybaveny výkonnými motory, které umožňují lehkému dronu dosáhnout rychlosti až 200 km/h. Stačí k němu připojit granát a dron lze použít jako rádiem řízené bezpilotní zařízení kamikadze, které je schopné zasáhnout cíle v poměrně velké vzdálenosti od operátora. Ten ovládá dron prostřednictvím video spojení, uvádí BBC.

Tuto taktiku poprvé úspěšně použila ukrajinská armáda koncem července loňského roku, připomíná Forbes, kdy improvizované zařízení proklouzlo dveřmi místnosti obsazené ruskou armádou a poté uvnitř explodovalo. Od té doby se podobné útoky zintenzivnily. Existují videa, která ukazují, jak takové rádiem řízené kamikadze drony zasahují ruské tanky – zařízení se může snadno uhnízdit v otevřeném poklopu – nebo zasypávají granáty ruské vojáky, kteří nemohou být dosažitelní přímo ze země.

Nálet 50 000 dronů by podle citovaného účtu na stránce Reddit mohl být útokem bezprecedentního rozsahu. Vzhledem k tomu, že drony tohoto typu jsou vysoce odolné vůči rádiovým rušičkám, jejich odhalení běžnými rušičkami by bylo nemožné. Tyto drony by tedy mohly útočit a narušovat ruské vojenské pozice, dokud nebudou zničeny všechny stanovené ruské cíle.

Zdroj: Forbes, Reddit, BBC