Na Prigožinově smrti se podílel ruský generál Averjanov, tvrdí britská rozvědka. Prsty má i ve výbuchu muničních skladů ve Vrběticích

Přidat na Seznam.cz

Velitel ruské vojenské rozvědky GRU generál Andrej Averjanov se podle britských tajných služeb podílel na vraždě Jevgenije Prigožina. Averjanov je taktéž spojován s kauzou výbuchu ve Vrběticích a otravou dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v britském Salisbury, informoval server iNews. a deník Ukrajinská pravda.

Tajné služby Spojeného království a Ukrajiny sdělily, že v souvislosti se sestřelením Prigožinova letadla se často zmiňuje osoba generála Andreje Averjanova. Několik zdrojů z britské rozvědky s rozsáhlými zkušenostmi s ruskými špionážními aktivitami uvedlo, že Averjanov řídil operaci, jejímž cílem bylo nahradit Wagnerovy jednotky v Africe 20 000 ruskými vojáky, a měl s Prigožinem dlouhodobě nepřátelské vztahy.

Putin má historicky rád pomstu za studena. Takže způsob a načasování Prigožinova odchodu není překvapující. Mnozí, včetně mě, si mysleli, že jeho dny jsou spočítané. Kolem zmíněného jména (Averjanov) se hodně diskutuje. Opět nepřekvapivé.“ uvedl jeden z bývalých zdrojů britské rozvědky pro server iNews.

Zdroj z ukrajinské rozvědky toto podezření potvrdil a uvedl, že ukrajinská bezpečnostní služba se domnívá, že Averjanov se na nehodě podílel. Rusko by však podle nich nikdy nepřiznalo, že je generál GRU odpovědný.

Ruské státní orgány se v současné době snaží vyslechnout pilota, který pro Prigožina pracoval, avšak letadlo neřídil. „Je možné, že pilotovo jméno bude spojeno s výbuchem, aby takzvané vyšetřování ruských úřadů nenaznačovalo, že šlo o akci Kremlu, “ řekl zdroj z ukrajinské rozvědky.

Tajné služby Spojeného království ještě neprovedly oficiální konečné hodnocení celého incidentu. Další bývalý zdroj z britské rozvědky dodal, že je ještě příliš brzy na to, aby bylo možné určit, co přesně se stalo, a varoval před osvědčenou ruskou taktikou zamlžování kolem podobných událostí.

Jméno Andreje Averjanova se objevuje také v souvislosti s vyšetřováním výbuchů ve Vrběticích z roku 2014. Jako velitel elitní jednotky GRU 2155 řídil důstojníky Anatolije Čepigu a Alexandra Miškina, které čeští vyšetřovatelé považují za strůjce explozí. Taktéž podle britských tajných služeb velel útoku na dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji.

Zdroj: iNews, Ukrajinská pravda