Na prahu revoluce. Plastové občanské průkazy nahradí mobilní aplikace, platit bude od ledna

Přidat na Seznam.cz

Od příštího roku budou mít lidé v České republice novou možnost, jak prokazovat svou totožnost. Vláda totiž schválila, že k identifikaci budou moci lidé používat novou mobilní aplikaci pravděpodobně od ledna 2024. Zákon míří do Sněmovny, následně ho budou projednávat senátoři a podepisovat prezident.

Vláda přijala novelu zákona o digitální službě. Díky ní budou moci lidé používat v nejbližší době e-doklady. Každý občan si bude moci vybrat, zda bude používat plastový občanský průkaz či mobilní aplikaci,“ sdělil na tiskové konferenci ministr pro Místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Česká vláda tímto krokem vyslyšela přání těch, kteří už nechtěli nosit plastovou kartičku s sebou. „Vláda tímhle krokem dala zelenou nově chystané aplikaci eDoklady, na které tvrdě pracuje Digitální a informační agentura (DIA) a která bude sloužit jako alternativa k plastové občance. Fungovat bude úplně stejně jako klasická kartička. Bude obsahovat stejné údaje a použít půjde pouze při fyzickém prokázání, nikoliv online,“ doplnil Bartoš.

Podle Bartoše bude možné aplikaci využívat například na poště či při jednání s policisty. Povinnost přijímat eDoklady bude platit postupně. Od 1. ledna ji budou mít ústřední správní úřady, od 1. července orgány veřejné moci, od 1. ledna 2015 ostatní úřady,“ uvedl Bartoš na svém profilu na síti X.

Zdroj: X, vlastní text